Lviv Gezi Seyahat Rehberi

Lviv Gezi Seyahat Rehberi ‘ne başlamadan önce kısaca ansiklopedik bilgi olarak Lviv’den bahsedecek olursam; Lviv, yaklaşık 900.000 nüfusu ile Ukrayna’nın batısında yer alan 7.’nci büyükşehirdir. Tarihi şehir merkezi Unesco Dünya Kültür Mirası listesinde yer almaktadır. Nüfusun büyük çoğunluğu Ukraynalı olmakla beraber şehirde Rus ve Polonyalılar da yaşamaktadır.

Lviv denildiğinde aklımıza ilk gelen ve medyanın pofpofladığı kadın nüfusudur. Bahsedildiği gibi nüfusun %90’ı kadın olmamakla birlikte seyahatim boyunca en fazla kadın nüfusuna denk geldiğim de doğrudur. Bunu oranlayacak olursam yaklaşık %65-70 olarak belirtebilirim. Farklı bölgeler için bu oran değişebilir ama benim tecrübem bu yönde.

Lviv Gezi Seyahat Rehberi

Lviv Gezi Seyahat Rehberi – Ulaşım

Lviv seyahatimi yaklaşık yirmi gün öncesinden planladım Temmuz ayı olmakla birlikte Lviv için turizmin en hareketli olduğu dönem diyebiliriz. Gidiş-Dönüş uçak biletim yaklaşık 450 TL’ye mal oldu. Bu fiyat Temmuz dönemi için oldukça ekonomik bir fiyat oldu. Elbette seyahatinizi daha öncesinden planlarsanız bu maliyeti bir nebze daha ekonomik hale getirebilirsiniz. Seyahat ettiğim zaman diliminde 1 Dolar 25 Grivna, 1 Euro ise 29 Grivna’dan bozduruluyordu. Seyahatinizde paranızı dolar yada euro olarak yanınızda bulundurabilirsiniz. Şehrin birçok noktasında hemen hemen aynı kur’dan paranızı bozdurabilirsiniz.

Lviv Gezi Seyahat Rehberi

Her ne kadar Temmuz ayı “yaz sıcağı zaten” demeden mutlaka hava durumunu kontrol edin. Nitekim oldukça değişken olan Lviv havası sizi hasta edebilir. Temmuz olmasına rağmen bazı günler 16-17 derece, gece ise 10 dereceye kadar sıcaklık düşebilmektedir.

Lviv Gezi Seyahat Rehberi

Lviv Gezi Seyahat Rehberi – Konaklama

Gitmeden konaklayacağım hosteli Booking.Com üzerinden belirledim. Lviv’de konaklamalar diğer bir çok fiyatlandırmada olduğu gibi oldukça ekonomik. Yedi günlük hostel konaklaması benim için 100 TL’ye mal oldu. Elbette daha özelleştirilmiş bir apart daire tutmak isterseniz bunun size maliyeti günlük yaklaşık 40-50 TL’den başlamaktadır. Bahsetmiş olduğum apart dairelerde, bir dairede olması gereken ne varsa hepsi mevcut. Ütü, Çamaşır Makinası, Tv, vs. 1+0 veya 1+1 şeklinde olan bu apartlarda iki kişi yada aile olarak konaklamak da mümkün.

Lviv Gezi Seyahat Rehberi

Lviv’e yeni kimlik veya pasaport ile seyahat edebileceğinizi unutmayın. Eski kimlikler ile giriş yapmak mümkün değil.

Uçak biletimizi ve konaklayacağım yeri ayarladıktan sonra sıra Lviv’e uçmada 🙂  Öncelikle havalimanında uçuş için check-in yaptıktan sonra yurtdışı harç pulumu (15 TL) aldım. -Pasaport kontrolüne girmeden önce mutlaka Ukrayna’ya ilk kez seyahat edecekler için ön sorgunuzu yaptırın.- Ön sorgunun neden yapıldığını bilmiyorum ama Ukrayna’ya seyahat edecekler için bir zorunluluk. Nitekim ben polis memurunun farketmemesinden dolayı pasaport kontrolünden dış hatlara geçmiş olsam bile geri çağrılıp ön sorgumu tamamalayarak tekrar dış hatlar terminaline geçtim.

Lviv Gezi Seyahat Rehberi

Lviv’e Varış

Lviv Havalimanına vardıktan sonra, eğer daha önce bir Schengen ülkesine, Amerika veya Kanada’ya giriş yapmamışsanız burada sizi ayrıca bir sorgu masası daha bekliyor 🙂 Kimlikle veya Pasaportla ilk defa giriş yapanlar dönüş biletlerini, konaklama yapacakları rezervasyon bilgilerini, seyahat sağlık sigortası ve elbette harcamalarını yapacakları parayı polis tarafından yapılan sorguda belirtmek, gerekirse göstermek zorundadırlar. Ben sorgu masasına gitmeden, direk pasaport kontrolü yapan polis memurunun sorularını yanıtlayarak geçiş yaptım.

Lviv’e giriş yaptıktan sonra havalimanından şehir merkezine taksi kullanarak ulaşabilirsiniz. Yaklaşık 10-15 dakika süren yolculun ardından şehir merkezine ulaşmış olacaksanız. Taksi ücretleri yaklaşık olarak gündüz 80 Grivna (13 TL) gece ise 150 Grivna (20 TL) tutmaktadır.

Lviv Gezi Seyahat Rehberi

Lviv Gezi Seyahat Rehberi – Alışveriş

Lviv’de yaptığım ilk şey yeni bir hat alıp internet bağlantımı sağlamak oldu. Hemen hemen her yerde ücretsiz wi-fi bulma ve kullanma imkanına sahipken, ben kesintisiz bağlantı isteyen biri olarak Lifecell’den  (Turkcell’in Ukrayna markası) bir hat alarak internet işini hallettim. Bu kartı şehrin bir çok yerinde mevcut olan ve üzerinde Lifecell tabelası gördüğünüz tüm büfelerden kimliksiz-pasaportsuz alabilirsiniz. İçersindeki konuşma süresine bakmaksızın 10 GB interneti yaklaşık olarak 8 TL’ye aldım. Seyahat süresince kesintisiz ve sıkıntısız bir şekilde kullandım.

Lviv Gezi Seyahat Rehberi

Bahsedildiği gibi Lviv ve Ukrayna bizim için oldukça ekonomik. Bir kaç örnek verecek olursam; Yukarda bahsettiğim gibi 10 GB interneti 8 TL’ye, 0,5 lt Kolayı 1,5 TL’ye, Birayı 2 TL’ye, Sigarayı 4 TL’ye, Kahveyi 2 TL’ye satın alabilir, iyi bir restoranda yemeği 10-15 TL’ye yiyebilirsiniz. Türkiye’de ÖTV’si mevcut Elektronik Cihazlar, Tekel Ürünleri gibi ürünleri burada ucuza bulabilir hatta Tax Free (Vergi İadesi) ile vergilendirilmiş kısmını da geri iade alabilirsiniz. Kıyafet dışında Lviv’de bir çok ürünün Türkiye’ye oranla çok daha ucuza bulabilir ve satın alabilirsiniz.

Lviv Gezi Seyahat Rehberi

Lviv Gezi Seyahat Rehberi

Lviv Opera ve Bale Binası hemen hemen Lviv’in şehir merkezi olarak sayılmaktadır. –Konaklamanızı bu bölgede yapmanız ulaşım açısından size büyük kolaylık sağlayacaktır.- Buradan gezilebilecek tüm yerlere yürüyerek kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Seyahatinizin sonunda zamanınızın bir çoğunu bu bölgede geçirmiş olduğunuzu fark edeceksiniz. Sabahın ilk ışıkları ile insanlar yavaş yavaş bu bölgede toplanmaktadırlar. Bir nevi buluşma yeri olarak da nitelendirilebilir. Güneşli günlerde oldukça kalabalık olan bu meydan sokak sanatçılarının, müzisyenlerin, banklarda satranç oynayanların, keyifli zaman geçirmek isteyenlerin uğrak yeridir. Seyahatim esnasında güneş yaklaşık olarak akşam 10:00-10:30 gibi batarken, günün aydınlanması sabah 04:30-05:00 gibi olmaktaydı. Gün süresi oldukça uzun sürmekte ve gün içerisinde bir çok yeri ziyaret etme imkanı sağlamaktadır.

Lviv Gezi Seyahat Rehberi

Lviv’de gezilecek yerler her biri ayrı bir blog yazısı olabilecek kapasitedir. Sindire sindire gezmek ve tanımak için bu şehire zaman ayırmanızı mutlaka tavsiye ederim. Şehrin sokaklarında kaybolmak için kendinize bir şans tanıyın 🙂 Şehirde bir çok kilise ve katedral mevcut, kafanızı her çevirdiğiniz yerde mutlaka biriyle karşılaşacaksınız. Katedral ve Kiliseler dışında önereceğim yerler gerçekten muhteşem. Özellikle şehrin tarihi merkezi Rynok (Square) Meydanı -Pazar Meydanı olarak da bilinmektedir- gerçekten büyüleyici. Her sokağı, her pencereyi, her anı fotoğraflamak isteyeceksiniz. Bunların dışından dönmeden mutlaka ziyaret etmenizi önereceğim yerlerin başında;

Lviv Gezi Seyahat Rehberi

Lviv Gezi Seyahat Rehberi – Yeme-İçme

Lviv’de yeme-içme konusunda çok fazla alternatif mevcut. Rynok meydanı ve etrafında –bugüne kadar gördüğüm en fazla kafe, restoran, bar barındıran bölge- damak zevkinize uygun mutlaka bir restoran, cafe, bar bulacaksınız. Seyahatim esansında buradaki mekanların çoğunda bulunma fırsatı yakaladım. İster karnınızı doyurmak için bir restoran, ister geziye mola verip dinlenip kahve içmek için bir kafe… Rynok meydanında herhangi bir yere oturup şehri ve insanları büyük bir keyifle izleyebilirsiniz. Lviv’de çok fazla domuz eti tüketilmekte olup, bu konuda hassasanız önceden sorgulamanız faydalı olacaktır. “Ben bildiğim şey dışında yemem” diyorsanız, şehirde Türk’lerin işlettiği dönerciler de mevcut. Bu anlamda gülen yüzüyle bizi karşılayan Döner Fabric ve sahibi Halis Bey’i önerebilirim.

Lviv Gezi Seyahat Rehberi

Ayrıca fast-food sevenlerdenseniz Mc Donalds gibi restoranlar, İtalyan pizzacılar yeme konusunda imdadınıza yetişecektir. “Kahvaltısız güne başlayamam” diyenlerdenseniz, ki ben de öyleyim 🙂 bir başka türk restoranı olan Glory Cafe’yi önerebilirim. Fakat burada şöyle bir problem var ki yaptığımız kahvaltı Lviv’de ödediğimiz en büyük hesap olarak (Yaklaşık 40 TL – 250 Grivna) karşımıza çıktığını da belirteyim. “Param çok, olsun” diyenlerdenseniz sıkıntı yok 🙂

Bunun dışında Rynok (Square) Meydanı ve civarında dondurma, waffle, kahve, pasta, çikolata satan oldukça fazla alternatif mekan mevcut. Çikolata sevenler için mutlaka Lviv Handmade Chocolate (Çikolata Fabrikası)’na uğramalarını tavsiye ederim.

Lviv Gezi Seyahat Rehberi

Et ve Adalet Restoranı

Elbette Ukraynaca olan adını telafuz etmek oldukça zor fakat çeviri yapıldığında Et ve Adalet Restoranı olarak karşıma çıkıyor. Asıl adı “Перша львівська грильова ресторація м’яса та справедливості” olan restoranın çok farklı bir konsepti bulunmaktadır. Domuz ve Dana etinin pişirildiği restoranı ziyaret ettiğinizde bir zindan havasının hakim olduğunu göreceksiniz. İçeride garson ve çalışanların tıpkı cellat gibi gezmeleri sizi ürkütebilir 🙂 Hatta hiç ummadığınız bir anda kafese konulup yer altına bile indirilebilirsiniz. Gerçekten sıra dışı bir restoran olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca menüde sadece et bulunmakta. Burada şöyle bir durum söz konusu, Lviv’de herhangi bir restorana gidip menü dışında veya menüde olan ve biraz farklı olmasını istediğiniz bir durum olursa kesinlikle kabul etmiyorlar. Yani “ben eti çok pişmiş istiyorum” dediğinizde “konseptimiz bu” diyerek sizi reddedebiliyorlar.  Et ve Adalet restoranında karnınızı doyurup iş hesap istemeye geldiğinde ise masanın ortasına bir kütük konulup hesap üzerine konulur ve balta da kütüğe geçirilerek size verilir. “Hesabınızı kestim” icabı baltayla ikiye ayrılmış fişi alıp tıpış tıpış hesap ödemeye geçiyorsunuz 🙂  Restoranla ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Lviv Gezi Seyahat Rehberi

Криївка / Kryyivka Restoranı

Daha önce bir mühimmat deposunda yada sığınakta yemek yemediniz mi? Yada arkadaşlarınızla keyifli vakit geçirdiniz mi? Ben geçirmedim en azından ta ki Kryyivka Restoranı ziyaret edene kadar. Adamlar bi şekil yapmışlar görmeniz lazım 🙂 Bildiğiniz mahzen, sığınak yada mühimmat deposu. Düşünün ki binanın tepesinde uçaksavar var, bahçede kriptolu cihazlar vs. muhaberat sağlayan tuhaf tuhaf askeri cihazlar… “Nereye geldik” diye sorabilirsiniz kendinize. Dışarıdan bağınız kesiliyor içeriye girdiğinizde, kapıda bir adam elinde oyuncak bile olsa bir silah ve size sorular soruyor. Cevabınızı beğenirse içeriye alınıyorsunuz (Bizim yanımızda Ukraynalı bir arkadaş olduğundan cevabı o verdi, aramızda anlaşabilecek başka kimse yoktu)bir bölümden diğer bölüme geçiyorsunuz.  İçeride kullanılmayan havan, baret, bazuka… savaşa dair ne var hepsi mevcut. Hatta atış poligonu dahi var. Alıp tüfeği omzunuza Putin’i nişangaha koyup talim yapabiliyorsunuz 🙂 Oldukça sıradşı ve keyifli bir restoran, burada da menüden dilediğiniz gibi yemek veya içecek birşeyler söyleyerek keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Lviv Gezi Seyahat Rehberi

Lviv Gezi Seyahat Rehberi – Gece Hayatı

Lviv’in gündüz renkli ve masalsı görünümü gece yerini eğlenceye bırakıyor. Eğlenmek için illa bir mekana gitmenize gerek yok. Özellike Rynok Meydanı gece içeceğini alıp eğlenen insanlarla doluyor. Saat 10:00’dan sonra bir çok mekan kapanırken sokaklarda müzik, kahkaha sesleri yankılanmaya başlıyor. İnsanlar özgürce eğlenip zamanın tadını çıkarıyorlar. Siz de içeceğinizi alıp buralarda keyifli vakit geçirebilirsiniz. Lviv insanı iletişime açık ve sıcakkanlıdır. Eğlenen bir gruba dahil olabilir veya davet edebilirsiniz. Sonuçta ortak amaç zaman geçirmek ve keyif almak.

Bunun dışında dilerseniz şehirde bir çok gece kulübü, striptiz bar, bar, disko mevcut. Zaten dışarıdan kimlik (Türk) olarak hemen tanındığınız için bir çok kişi tarafından erotic masaj, striptiz kulüp teklifi alıyorsunuz. Böyle bir ilginiz varsa bu teklifleri değerlendirebilirsiniz 🙂

Bir çok blogda yer alan bir kaç popüler gece kulübünü ziyaret etme fırsatım oldu. Fashion Club, Metro Club ve Malevich. Gece kulüplerinin bir özelliği girişlerinin ücretli olması. Bunun yalnız yada yanınızda bir bayanın olmasıyla alakası yok. Lounge konseptiyle hizmet verdiklerinden masaların belirli bir değeri oluyor. Giriş ücreti ödeyip, içeride masa ücreti de ödemeniz gerekiyor. Bu masa ücretinden kastım, ödeme yaptığınız kadar da harcama yapabiliyorsunuz. Bu konsepte sadece Fashion ve Malevich’te karşılaştım. Metro Club bildiğiniz disko ve sahibinin Türk olduğunu özellikle belirtiliyor. Tanışmadım ama, çok da enterese etmiyor beni 🙂 Açıkçası Metro Club’e giriş yaptığımda –ki bu yaklaşık olarak gece 03:00 gibiydi- kulüp gözümde çok da kaliteli görünmedi. Yani içerideki insanlardan daha ziyade kulübün konsepti vasattı. Fashion Club ise iki bölüme ayrılmış restoran ve diskodan oluşmaktadır. Metro ve Malavich göz önüne alındığında oldukça küçük bir kulüp. Metro’ya göre daha kaliteli diyebilirim Fashion Club için…

Lviv Gezi Seyahat Rehberi

Малевич / Malevich Gece Kulübü

Eminim ki diğer gece kulüplerini ziyaret ettikten sonra Lviv’in en iyi kulübü olduğuna siz de hak vereceksiniz. Aynı zamanda en büyük kulübü de diyebiliriz. Malevich Gece Kulübü geniş bir dans alanı ve iki kattan oluşmaktadır. İçeriye kişi başı 100 Grivna vererek giriş yaptık. Alt kattaki lounge’lar 2000 (Yaklaşık 250 TL) Grivna üst kattakiler ise 1600 (Yaklaşık 200 TL) Grivna’ydı. Yukarıda bahsetmiş olduğum gibi bu parayı verdikten sonra menüden dilediğiniz içeceği ve yiyeceği sipariş edebiliyorsunuz. Bir nevi kredi yükleyip bu krediyi harcıyorsunuz. 5 kişilik grup olarak gittiğimiz gecede 1600 Grivna’ya oturduğumuz masada sabah 5’e kadar doya doya ve dolu dolu eğlendiğimizi rahatlıkla belirtebilirim.

Lviv Gezi Seyahat Rehberi

Bahsetmiş olduğum gece kulübü Türkiye’de Reina klasmanında bir gece kulübüdür. Aynı eğlenceyi İstanbul’da 2.000 yada 3.000 TL’ye satın alabileceğimizi düşünüyorum. Kaliteli müzik, kaliteli atmosfer ve kaliteli eğlence için önerebileceğim tek gece kulübüdür.

Lviv Gezi Seyahat Rehberi

Arnavut kaldırımlı sokakları, eski otobüs ve tramwayları, Putin’i sevmeyen ve bunu tuvalet kağıtlarına kadar yansıtan Lviv halkını yakından tanımak için kurulan halk pazarlarını da ziyaret etmeyi unutmayın 🙂 Her yeri, her köşesi ayrı bir güzel olan Lviv benim için en az Prag kadar etkileyiciydi. Ekonomik olması ve vizesiz geçiş avantajı ile en kısa sürede ziyaret edilmesi gereken yerler arasında bulundurmanız yararınıza olacaktır.

Lviv Gezi Seyahat Rehberi

Konuyu olabildiğince dilim döndüğünce açıklamaya çalıştım. Muhakkak ki unuttuğum yerler vardır. Lviv’le ilgili varsa sorularınızı seve seve cevaplandırırım. Instagramdan takip etmeyi unutmayın lütfen 🙂 Şimdiden keyifli uçuşlar, keyifli seyahatler diliyorum.

Lviv Vlog

Youtube kanalımda yayınladığım Lviv Vlog’unu seyretmeyi ve kanalıma abone olmayı sakın unutmayın 🙂

2 Yorum
 • Gürbüz
  13:37h, 16 Ağustos 2017 Cevapla

  Müthiş bir yazı ben ve eşim günlerdir araştırıyoruz interrail sayfalarında , Google hiç bu kadar yararlı bilgiler bulamadık. Çok teşekkür ederiz. Emeğinize sağlık ?

  • HalukEkinci
   21:46h, 29 Haziran 2018 Cevapla

   Rica ederim. Keyifli bir seyahat diliyorum. Eşinize selamlar.

Ne düşündüğünü bizimle paylaş