Lviv Opera ve Bale Binası

Lviv’e yapacağınız ziyaret esnasında, muhtemelen sizi karşılayan ilk yapı olarak karşınıza Lviv Opera ve Bale Binası çıkacaktır. Şehrin merkezinde yer alan ve büyüleyici bir havaya sahip olan Opera ve Bale Binası, Lviv’de gezilip-görülmesi gereken yerlerin başında yer almaktadır. Güneşli günlerde önünde bulunan meydanda toplananlar, hemen ilerisinde bulunan banklarda satranç oynayanlar, parkında vakit geçiren insanlar… bir nebze burayı buluşma, vakit geçirme yeri olarak değerlendiriyorlar. Sokak müzisyenleri, sokak sanatçıları, çoluk-çocuk ailelerin vakit geçirdiği yerlerden biridir. Seyahatim esnasında büyük vakit geçirdiğim yerlerden biri oldu. Nitekim seyahatinizde konaklama yerinizi bu civarda ayarlıyor olmanız merkeze ulaşım açısından size büyük kolaylık sağlayacaktır.

Lviv Opera ve Bale Binası

Lviv Opera ve Bale Binası

Berlin Yapı Akademisi ve Şehir Mühendislik Akademisi Müdürlüğünden mezun olan mimar Zygmunt Gorgolewski tarafından tasarlanan Opera ve Bale Binası, Poltva nehrinin üzerine, Avrupa’da ilk kez kullanılan betonarme taban üzerine Neo-Rönesans tarzında Barok mimarisi kullanılarak klasik geleneğe göre inşa edilmiş. Haziran 1897’de köşe taşı yerleştirilen Opera ve Bale Binasında yerel malzemeler kullanılırken, mermerler Viyana’da üretilmiş, fuayede resim için kullanılan özel keten Belçika’dan ithal edilmiş. Binanın üzerinde bulunan heykeller Zafer, Şiir ve Müziği simgelemektedir.

Lviv Opera ve Bale Binası

Poltva nehrinin üzerine kurulan bina, kullanılan tüm mühendisliklere rağmen yavaş yavaş batmaya başladığı söylemleri hala rehberin aktardığı bilgiler arasında yer almasına rağmen, bina bugüne kadar sapa-sağlam yerinde duruyor. Zamanında binanın bu kusurunu öğrenen mimar Gorgolewski ise depresyona düşüp kendi asmış. Lviv Opera ve Bale Binası aynı zamanda 20 Grivna paranın üzerinde de yer almaktadır. Lviv’in, aynı zamanda Ukrayna’nın yegane simgelerindendir.

Lviv Opera ve Bale Binası

Lviv Opera ve Bale Gösterileri

Lviv’e ziyaretiniz esnasında mutlaka binayı ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Binayı ziyaretin size maliye 40 Grivna (6 TL)’ye mal olacaktır. Program dışında bir saatte ziyaret etmeniz binanın her alanını rahat rahat gezmenize ve fotoğraflamanıza olanak sağlayacaktır. Binanın içi gerçekten görülmeye değer güzelliktedir.

Lviv Opera ve Bale Binası

Opera ve Bale Binasında her gün bir gösteri mevcut. Bale yada Opera. Gittiğim gün programda olan opera gösterisine katıldım. Opera gösterişine giriş 50 Grivna (7 TL)’den başlamaktadır. Seçeceğiniz izleme alanına göre fiyat değişiklik göstermektedir. Her ne kadar Ukrayna’ca anlamasam da gösteriye katılmak, orkestra eşliğinde sunulan oyunu seyretmek o atmosferi solumak keyif vericiydi. Program esnasında telefonla oynamak, fotoğraf yada video çekmek ise ayıp sayılacak derecededir. Nitekim görevliler tarafından uyarılınca farkına vardım 🙂 Lviv’e yapacağınız seyahatte dönmeden yapmanızı gereken tavsiyelerimin başında Lviv Opera ve Bale Binasını ziyaret etmeniz yer alıyor.

Lviv Opera ve Bale Binası

Şimdiden keyifli seyirler ve eğlenceler diliyorum 🙂

Lviv Vlog

Youtube kanalımda yayınladığım Lviv Vlog’unu seyretmeyi ve kanalıma abone olmayı sakın unutmayın 🙂

Yorum yok

Ne düşündüğünü bizimle paylaş