Lviv Town Hall (Belediye Binası)

Dile kolay Lviv‘de çıkıp çıkabileceğiniz 306 merdiven basamağına sahip tek yer diyebilirim. -Saydın mı lan? dediğinizi duyar gibiyim 🙂 Umarım yolunuz buraya düşer de, ben de aklınıza düşerim 🙂 Lviv Town Hall yani Belediye Binası Rynoq Meydanında yer alan ve 1381 yılında mimarlar Frantishek Treter, Alois Wondrashka, Juzef Markel tarafından inşaa edilmiştir. İlk dört katını asansörle çıkma imkanına sahipken yine de merdivenleri kullanma saflığımı lütfen hoş görün çünkü bu bahsetmiş olduğum 306 basamak bundan sonrası için yani 4.üncü kattan sonra başlıyor. Siz siz olun asansörü kullanıp 4.üncü kata ulaştıktan sonra tabana kuvvet matruşka gibi birbiri içine geçmiş merdivenleri tırmanmaya başlayın 🙂 Zaten ilk 4 katta ilgi çekici bir şey yok.

Lviv Town Hall (Belediye Binası)

1381 yılında kurulan Belediye Binası elbette zaman zaman hasar almıştır. Lviv’in en büyük problemlerinden biri yangındır. Tarih boyunca da yangınla mücadele devam etmiştir. Neden bu kadar yandığı konusunda hiçbir fikrim yok. Sadece aklıma -Yanıyorsun Fuat Abi söylemi geliyor- Nitekim bu yüzden şehirde güçlü bir itfaiye teşkilatı kurulmuştur. Belediye Binası da ilk kurulduğu dönemlerde ahşaptan yapılmış fakat zaman içerisinde yangından etkilenmiştir. Yangından sonra ahşap bina yerine ise taş kullanılarak yenilenmiştir. Belediye Binasının üzerinde aynı zamanda bir saat kulesi bulunmaktadır. 1848 yılında Lviv’de çıkan devrimci olaylar yüzünden çöken saat kulesinin yerine 1852 yılında Viyana’da yaptırılan saat konulmuştur.

Binanın merdivenlerini bir hızla tırmanmaya başlayıp, bacaklarınıza kramp girecek kadar yavaşladığınızı hissetiğiniz anlarda durup soluklanmanızı öneriyorum. -Nerden geldi burayı ziyaret fikri?- dediğinizi duyar gibiyim. Nitekim çıkılan merdivenler neredeyse iki kişinin geçişine izin vermeyecek kadar dar’dır. Yolun sonunda sizi Rynok Meydanı’ndan tüm Lviv’i seyredebileceğiniz muhteşem bir manzara bekliyor olacaktır. Küçük bir terasa sahip olan Belediye Binası, hemen hemen tüm şehri ayaklarınızın altına sermektedir. Özellikle aşağı kısımlarda Rynok Meydanını, şehirden sıyrılıp daha ön planda duran kilise ve katedralleri seyretmek gerçekten muhteşemdi. Saat başına denk gelmeniz halinde ani bir çan sesinin sizi ürkütebileceğini de hatırlatmak isterim. Nitekim bu dev çanla aranızda sadece iki metre mesafe olacaktır 🙂

Girişi 20 Grivna (Yaklaşık 3 TL) olan bu terasta Lviv’i seyir keyfini kaçırmamanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

Lviv Vlog

Youtube kanalımda yayınladığım Lviv Vlog’unu seyretmeyi ve kanalıma abone olmayı sakın unutmayın 🙂

Yorum yok

Ne düşündüğünü bizimle paylaş