Marka Olmuş 10 Yahudi Modacı

Bazıları için takip etmek pek kolay olmazsa da modayı takip eden büyük bir kitlenin var olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bir çoğumuz için bir sonraki gün giyeceğimiz kıyafet problem olmakla birlikte, bir gün öncesinde evde provalar yapıp sonraki gün giyilecek kıyafet seçimini yapanlar da var.

Bu renk buna uydu mu, t-shirt mü giysem gömlek mi, babet çorap mı, soket çorap mı, bu saat çok spor durdu daha klasik bir model bakalım… bu söylemler artık yaşamın bir parçası. Moda ciddi bir iştir. Dünyanın büyük bir bölümü artık modayı rahatlıkla takip ediyor. En ince detayına kadar herşey değerlendiriliyor. Herkes kendine has bir kombinle bu dünyadaki yerini alıyor.

Baktığımız zaman tüm dünyada modaya yön veren, modanın ikonu haline gelen markalar mevcut aynı zamanda modacılar. Kimi yaratıcı direktörlük yaptı, kimi ise tasarımcı ve iş kadınıydı, mağazada satış görevlisi olarak başlayanlar da var, halkla ilişkiler ve reklam pozisyonunda yer alanlar da…

İşte moda dünyasında marka olmuş 10 isim, hepsinin farklı bir hikayesi var ortak tarafı ise hepsinin Yahudi olması. Hep birlikte kimler olduğuna göz atalım.

Marka Olmuş 10 Yahudi Modacı

Donna Karan

DONNA KARAN

1948 Doğumlu Donna Karan New York ve DKNY markalarının yaratıcısıdır.  Kariyerine Anne Klein’de asistan yardımcısı olarak başlayan Karan, 1985 yılına gelindiğinde Anne Klein’inin tasarım ekibinde yönetici pozisyonundaydı.

Anne Klein’den ayrılan Karan, daha sonra kocası olacak Stephan Weiss ile “Modern İnsanlar için Modern Kıyafetler” adında kendi işini kurdu. 1988 yılında “Yedinci Bulvarın Kraliçesi” lakabını aldı. Donna Karan New York “DKNY” markasıyla genç bayanlara uygun fiyatlı koleksiyonunu çıkarttı. Daha sonra DKNY Jeans, DKNY Men koleksiyonlarına imza attı.

1997 Yılında şirketinin CEO koltuğundan ayrılmasına rağmen başkan ve tasarımcı görevlerine devam eden Karan, 2015 yılında aldığı bir kararla şirketin başından ayrıldığını açıkladı.

 

Calvin Klein

CALVIN KLEIN

1942 doğumlu moda tasarımcısı, 1968 yılında kendi adını taşıyan ilk şirketini kurdu. Moda dünyasındaki çıkışını net ve minimalist çizgiler taşıyan kot pantolon koleksiyonu ile yaptı. 1971’de koleksiyonuna spor giyim, klasik blazer ceketleri ve kadın iç giyimi ekledi. 1980’lerde kadın ve erkek iç çamaşırı tasarımlarıyla yine büyük ilgi çekti. Bunun dışında saat, takı ve mücevher alanında da faaliyet gösteriyor. Halen moda sektöründe dünyanın önde gelen isimlerinden biri.

 

Michael Kors

MİCHAEL KORS

1959 doğumlu moda tasarımcısı, 1977 yılında eğitimini yarıda bırakıp bir butikte işe başladı. Bir yandan çalışıp bir yandan da kendi tasarladıklarını satarken, moda direktörleri tarafından keşfedildi. 1981 yılında kendi kadın giyim markasını yaratıp Amerika’nın en büyük zincir mağazalarında satışına başladı. 1997-2003 yılları arasında Celine markasının kadın hazır giyim tasarımını yaptı. Koleksiyonuna 2004’te çanta ve ayakkabıyı da ekledi. Kors, güncel çizgisi sayesinde birçok oyuncu, sanatçı ve hatta Amerika’nın First Lady’si Michelle Obama tarafından da tercih ediliyor.

 

Ralph Lauren

RALPH LAUREN

1939 doğumlu moda tasarımcısı, dünyaca tanınan Ralph Lauren şirketinin kurucusudur. Kısa bir süre Brooks Brothers mağazasında satış görevlisi olarak çalıştı. Daha sonra 1967 yılında Avrupai tarzda yarattığı kravatları, New York’ ta açtığı ilk mağazasında ‘Polo’ markasıyla sattı. Bu mağazayı 1971’de California’da açtığı ikinci kravat mağazası izledi. 1972’de 24 renkten oluşan, kadınlar için de modeller içeren ve bir klasik haline dönüşen Polo logolu kısa kollu pike t-shirtleri yarattı. Ralph Lauren ürünleri; Tshirt, Çanta, Güneş Gözlüğü, Parfüm gibi pazarlarda bulunmaktadır. 1997 yılında şirketini kamulaştırıp, RL adıyla New York Borsası’na girdi. 2015’te şirketin başkanlığından ayrılıp yerine Stefan Larrson’ı getirdi.

 

Marc Jacobs

MARC JACOBS

Jacobs ilk defa 1997’de Fransız moda evi Louis Vuitton’da sanat direktörlüğü yaparken tanındı. Marc Jacobs ve Marc by Marc Jacobs markalarının baş tasarımcısı olan ABD’li modacı, Time dergisinin her yıl dünyanın en etkili 100 ismini listelediği Time 100 listesinde, 2010 yılında yer almıştı.

 

Tory Burch

TORY BURCH 

1966 doğumlu Amerikalı tasarımcı ve iş kadını; ilk olarak Vera Veng, Polo Ralph Lauren ve Loewe markalarının halka ilişkiler ve reklam pozisyonlarında çalıştı. 2004’te kendi markasını hayata geçirdi. Tory Burch’ın başında Başkan, CEO ve Tasarımcı olarak görev yapmaktadır. Forbes’in dünyadaki en güçlü kadınlar listesinin 73 numarasında yer aldı.

 

Paul Marciano

PAUL MARCIANO

1952 doğumlu moda tasarımcısı Fransa’da büyüdü, 1981’de ailesi ve kardeşleriyle birlikte Amerika’ya taşındı. Ailesinin tekstil şirketini kapatıp, burada kardeşleriyle birlikte Guess Jeans firmasını kurdular. 2015 yılına kadar markanın CEO’luğunu yaptı. Guess by Marciano’nun Türkiye dahil olmak üzere dünya genelinde mağazaları bulunmakta.

 

Zac Posen

ZAC POSEN

1980 doğumlu moda tasarımcısı, çok küçük yaştan itibaren modaya olan yeteneği ve ünlüler arasındaki hızlı çıkışı ile ün yaptı. 16 yaşındayken Parson’s School of Design için çalışmaya başladı ve Londra Central Saint Martin’s üniversitesinde eğitimini tamamladı.

Henüz öğrenci iken tasarladığı deri cüppe Victoria & Albert müzesinde sergilendi. 2000’de yaptığı büyük çıkışını Naomi Campell için tasarladığı elbiseyle kazandı. İlk defilesini 2002’de yaptıktan sonra, takip eden yıllarda da birçok kez kırmızı halıda boy gösteren Rihanna, Natalia Portman, Cameron Diaz, Jennifer Lopez gibi ünlü isimleri giydirdi. 2014’te Brooks Brothers markasının kreatif direktörü olduğu ilan edildi. Son işbirliği ise 2017’de bitmesi planlanan Delta Airlines’ın çalışanlarının üniformalarının yeniden tasarlanması oldu.

 

Diane Von Furstenberg

DIANE VON FURSTENBERG

1946 doğumlu moda tasarımcısı, en çok ikonik örme kruvaze elbiseleriyle tanınıyor. DVF tekstil hayatına, ekonomi eğitimini alıp bir tekstil fabrikasında çalışmaya başladıktan sonra girdi; kesimi, renkleri ve kumaşları öğrendi ve ilk ipek örme elbisesini tasarladı. 1970’de kadın kıyafetleri tasarlamaya başladı ve daha sonra “kadın gibi hissedin, elbise giyin” sloganıyla piyasaya çıkardığı ve çalışan kadının kurtarıcısı olan pamuklu jarse kruvaze elbiselerle, modadaki en önemli kadın özgürlük hareketlerinden biri olarak anılmaya başladı. 2015 yılı itibariyle Dünya üzerinde 70’ülkede ürünleri satılmaktadır. 2014 yılında Forbes tarafından en güçlü kadınlar listesinde 68. sırada yer alıyordu.

 

Elie Tahari

ELİE TAHARİ

1952 doğumlu moda tasarımcısı, 1971 yılında büstiyer benzeri askısız bluz modelleriyle kadın hazır giyim sektörüne başarılı bir giriş yaptı. Disko sahnesinden lüks giyim dünyasına geçiş yaptığı 80’lerde, kadınların kendilerini güçlü hissedecekleri kıyafetler tasarladı. Kaliteli işçiliği, özel kumaşları, benzersiz detayları sayesinde bugün markası evrensel lüks markalar arasında yer almakta.

Yorum yok

Ne düşündüğünü bizimle paylaş