Mauerpark Bit Pazarı

Berlin‘in Prenzlauer Berg semtinde yer alan ve Berlin Duvarı‘nın yıkılmasından önce “Ölüm Sınırı” olarak bilinen Mauerpark, o dönemde Doğu Almanya tarafında yer almaktaydı. O dönemde tel örgülü duvarın ardında kaçak geçişleri önlemek adına köpeklerin, devriye gezen askerlerin ve makineli tüfeklerin olduğu bir yerdi. Günümüz itibariyle ise Berlin’in en büyük bit pazarlarından biridir. Berlin’de bulunduğunuz zaman dilimi Pazar gününe denk geliyorsa, muhtemelen kendinize “Yahu bu insanlar nerede?” diye soru soracağınıza emin olabilirsiniz. Çünkü şehirdeki bir çok alışveriş merkezi ve mağazayı kapalı göreceksiniz. Sakinlikten sıkılabilir, yalnızsanız çıldıra da bilirsiniz 🙂 Muhtemelen aradığınız Berlinli’ler güneşli pazar gününü sere serpe parklarda ve göllerde geçiyordur.

Mauerpark

O gün Pazar ve güneşli bir hava hakimse Berlin’de yapılacak en güzel aktivite Mauerpark’a gitmek olacaktır. Varınca “Aaa herkes buradaymış” diyeceğiniz bir parktan bahsediyorum aynı zamanda bit pazarından. Parka girişte kurulan bit pazarında vintage kıyafetlerden, kitaplara, aklınıza gelmeyecek umulmadık eşyalara rastlayacaksınız. Aynı zamanda gün içerisinde acıkırsanız fast-food ve içecek standları da burada yer almaktadır. Pazar günü aşırı kalabalıktan dolayı bit pazarında alışveriş yapmak zor olabilir bu yüzden erken saatlerde ziyaret etmek rahatlatıcı olacaktır. Ama “Yok ben alışveriş yapmam, ortama akarım” diyorsanız, saat 10:00-11:00’den sonra kim tutar sizi, buyrun 🙂

Mauerpark

Berlin Ubahn Ulaşım Ağı üzerinde U8 hattında yer alan Voltanstrasse durağında inerek Mauerpark’a rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bit pazarının dışında parkta; piknik yapanlar, çoluğuyla çocuğuyla vakit geçirenler, basketbol oynayanlar, frisby atanlar, çimlere sere serpe uzanıp güneşlenenler, arkadaşlarıyla sohbet edenler; gerek tek başına gerekse grubuyla milleti coşturan müzisyenler, kareoke performansı sergileyen amatörler, kısacası Mauerpark bir pazar günü için oldukça renkli geçirilebilecek en favori yerdir.

Mauerpark

Kareoke yapmak isterseniz kimsenin sesinize çok fazla önem vereceğini düşünmeyin. Alişan’dan söyleseniz bile amfi tiyatrodakilerin tamamı sizi alkışlayacaktır. Hatta ben şimdiden alkışlıyorum 🙂 Son olarak şunu belirtmek isterim ki, içeceklerinizi parkın hemen dışında yer alan kiosk-büfelerden almanız oldukça ekonomik olacaktır. Zira parkın içinde satılan birçok ürün normalden daha pahalı.

Mauerpark

Mauerpark hayatınızda bulduğunuz, bulabileceğiniz en pozitif mekanlardan biri olacaktır. Şimdiden keyifli, bol güneşli ve bol eğlenceli bir seyahat diliyorum 🙂

Mauerpark

Mauerpark

Mauerpark

Mauerpark

Mauerpark

Mauerpark

Mauerpark

Mauerpark

Mauerpark

Mauerpark

Mauerpark

Mauerpark

Mauerpark

Mauerpark

Mauerpark

Yorum yok

Ne düşündüğünü bizimle paylaş