Motivasyon Kaynağı : Les Brown

Motivasyon en önemli iş yapabilme kaynağımızdır. Odaklanmak ve potansiyelimizi açığa çıkarmak olarak yorumlayabiliriz. Toplum için de gaza getirmek, heveslendirmek de denilebilir.

Var olan iş yapabilme potansiyelimizi açığa çıkarmak için gerek bireysel, gerekse etrafımızdaki insanlar tarafından motive edilmeye ihtiyaç duyarız. Bütün cesaretimizi toplayıp yapmayı düşündüğümüz işe odaklanmamızı sağlar. Bu işi yapabileceğimizi, üstesinden geleceğimizi ve başarılı sonlandıracağımız güvenini verir motivasyon.

Bu durum bazen bilmediğimiz yönlerimizi ortaya çıkarır yada gerçek gücümüzün farkına varmayı sağlar. Düşündüğümüzden daha fazla güce sahip olduğumuzu yada bugüne dek keşfetmediğimiz yönlerimizi açığa çıkarabilir.

Bazen iyi bir kahvaltı yapmak, kahve içmek, sevdiğimiz müziği dinlemek, seyahate çıkmak gibi durumlar bireysel yaşamımızda bizi motive eder. Okul ve iş yaşamımızda; başarılarımızın ödüllendirilmesi daha iyi işler çıkarmamız adına motive kaynaklarının başında gelir.

Bireysel olarak kendini motive eden kişiler, gerçekten güçlü yapılara sahiptir ve çevresindeki insanlar tarafından çok fazla motive edilmeye ihtiyaç duymazlar. Fakat bunun tersi kişilik yapılarında, motivasyon çevredeki insanların desteğiyle gerçekleştirilebilir.

Performansa dayalı çalışma şekillerinde sık sık motive edilme ihtiyacı doğar. -yapabilirsin, -üstesinden gelirsin, -başarırsın sözcükleri havada uçuşur.

Hayatın bir performans sahnesi olduğunu varsayarsak motivasyon en güçlü enerji kaynağımız olarak karşımıza çıkar.

Les Brown dünyanın en iyi motivasyon konuşmacılarından biri. Onu izlerken daha iyisini yapmak adına kendinizi daha güçlü hissedeceğinizden emin olun. Daha iyisini yapmak adına size yardımcı olacaktır.

İyi seyirler 🙂

 

Yorum yok

Ne düşündüğünü bizimle paylaş