Nietzsche Ağladığında

2007 yılında gösterime giren, biyografi ve dram konulu Amerikan yapımı olan Nietzsche Ağladığında filminin senaryosunu Pinchas Perry, Irvin D. Yalom yazarken yönetmenliğini ise yine Pinchas Perry’in yapmıştır. Başrollerinde Ben Cross, Armand Assante ve Joanna Pacula’nın oynadığı film 105 dakika (1:45 st) sürerken, film IMDB puanı ise 6,5’tir.

Nietzsche Ağladığında

Nietzsche Ağladığında Film Konusu

Üniversitede profesör olan Nietzsche, her zaman ki gibi tanrıyı diline dolamış ve Tanrı Öldü demektedir. Kendisini dinleyenlerin sayısı zamanla azalmaktadır. Hatta kendisine iblis, şeytan denilmektedir. Bu dönemde Nietzsche gitgide şiddeti dinmeyen baş ağrıları yaşamaktadır. Kendisine aşık olduğu Lou Salome ise bu durumdan rahatsız olduğundan gizlice doktor  Josef Breuer‘in yanına gider ve Nietzsche’nin yaşadıklarını anlatır. Doktor Breuer ilk etapta tedaviyi kabul etmezse de, Salome’nin kendisine verdiği Nietzsche’nin kitaplarını okur ve çok yakın arkadaşı olan Sigmund Freud ile bu durumu paylaşır.

Olaya farklı açılardan yaklaşan Breuer ve Freud‘un fikir alışverişlerinin sonucunda Dr. Breuer, Nietzsche’yi tedavi etmeyi kabul eder. Fakat bunu Nietzsche’ye çaktırmadan, hissettirmeden yapmanın yollarını arar ve bulur. Nietzsche’ye baş ağrılarını dindirmek ve tedavi etmenin karşılığında, onun da kendisini iyileştirmesini ister. İlk etapta kendisinin doktor olmadığını ve bunu kabul etmeyeceğini belirten Nietzsche’ye karşılık Dr. Breuer, kendisine uygulamasını istediği tedavinin bir nevi psikolojik rahatlama noktasında olduğuna ikna eder, ve Nietzsche bu teklifi kabul eder.

Nietzsche Ağladığında

Dr. Breuer ve Nietzsche bir ay karşılıklı olarak birbirine tedavi uygulamaya başlar, normalden daha fazla birbiriyle vakit geçirmeye başlar. Nietzsche’nin içinde bulunduğu ruh halini anlamak, (aslında anlamaktan daha ziyade, Nietzsche’nin itiraf etmesini sağlamaya çalışmaktadır) için sürekli kendisini tedavi ettirir, sonrasında ise Nietzsche’nin tedavisine başlar. Bu esnada aşık olduğu kadın Salome ise Dr. Breuer’i ziyaret ederek Nietzsche’nin durumu hakkında bilgi almak istemektedir. Dr. Breuer ise Nietzsche’nin içinde bulunduğu ruh halini Sigmund Freud ile paylaşarak üzerine analizler yapmaktadırlar. Nietzsche’yi iyileştirecem derken, Nietzsche’nin etkisinde kalan Dr. Breuer, Freud’un kendisini hipnotize etmesi sonucu yaşadığı psikolojik rahatsızlığı birebir yaşayarak hipnoz sonrasında ciddi olarak Nietzsche’nin etkisinde kaldığının farkına varır.

Tedavi başlangıcında büyük uğraşlar ve konuşmalar karşılığında Nietzsche’nin güvenini kazanan Dr. Breuer, tüm olan bitenden Salome’nin haberdar olduğunu, fakat tedavi süresince hasta olan Nietzsche hakkında hiçbir bilgi aktarmadığını Nietzsche’ye söylemektedir. Filmin sonunda Salome ile arasında olanların gün yüzüne çıkması, Nietzsche’nin yaşadığı baş ağrılarının sebebi ve Dr. Breuer ile aralarında oluşan dostluğun neticesi olarak Nietzsche ağlamaya başlar. Bu yüzdendir ki film Nietzsche Ağladığında adını taşımaktadır. Henüz okumadım ama aynı isimle kitabı da bulunmaktadır. Filmin kitaptan uyarlandığını kanısındayım.

Nietzsche Ağladığında

Nietzsche Ağladığında Film Yorumu

Richard Wagner’i araştırırken karşıma çıkan Lou Andreas Salome ve Nietzsche arasında geçen duygusal ilişki sonucunda karşılaştığım Nietzsche Ağladığında filmi, beklediğim bir Nietzsche karakterini yansıttığını düşünüyorum. Nietzsche konumlandırması gerçekten olması gerektiği gibi olduğunun kanaatindeyim (Bu konuda farklı düşünen var mı bilmiyorum). Salome‘nin Nietzsche’nin yaşantısında öyle bir konumlandırması mevcut ki, Nietzsche’nin kadın düşmanı olmasının en büyük sebebi olarak görülmektedir. Yaşadığı baş ağrılarının nedeni olarak filme yansıyor. Kendisine karşı yaşadığı tek taraflı duygusal hisler, aşk veya daha fazlasını diyebiliriz.

Benim için filmin en ilginç tarafı ise kendisini tedavi edeceğini düşündüğü Dr. Breuer’in, Nietzsche tarafından etkilenmesi, bilinç altında, bilinçsiz duygularını, annesine olan aşkını, annesi ile aynı isme sahip olan başka bir kadında araması… Nietzsche’nin terapileri sonucu (aslında tam da burada, “Nietzsche çok fırlamasın” dediğim andır 🙂 Dr. Breuer’in bilinçaltına inmeyi başarması sonucu Dr. Breuer neredeyse ailesini dağıtma ve terketmek üzeredir. Freud tarafından hipnoz edilen ve terapi sonucunda kendine gelen Dr. Breuer, yaşadığı şokun karşılığında içten içte kaybettiği ailesini, eşini ve çocuklarını yeniden bulmuş, eşiyle yeniden tanışmış bir ruh haliyle uyanmıştır. Dimyata pirince giden Dr. Breuer, karşısındaki kişi Nietzsche olunca az kalsın evdeki bulgurdan olacaktı 🙂

Nietzsche’ye ait seyrettiğim ilk filmim olduğunu belirtmem gerekir ki, gerçekten keyifle izledim. Eminim siz de beğeneceksiniz. Elbette yorumlarsanız, bende bu keyiften haberdar olurum 🙂

Şimdiden keyifli seyirler diliyorum.

Nietzsche Ağladığında Film Oyuncuları

Ben Cross, Armand Assante, Joanna Pacula, Michal Yannai, Jamie Elman, Andreas Beckett, Katheryn Winnick, Rachel O’Meara, Yzhar Charuzi, Ilan Charusi, Tal Fructer, Silvia Terzieva, Ivaylo Brusowski

Nietzsche Ağladığında Film Fragmanı

Yorum yok

Ne düşündüğünü bizimle paylaş