Olağanüstü Bir Gece

Olağanüstü Bir Gece hikayesi Stefan Zweig tarafından yayınlansa bile, 1914 yılının sonbaharında ağır süvari birliğinde subay olan Baron Friedrich Michale von. R.’nin ölümünden sonra akrabaları tarafından evdeki çalışma masası üzerindeki evrakların içinde bulunmuştur. İncelenmesi için kendisine verilen bu hikayeyi Stefan Zweig değişiklik yada ekleme yapmadan sadece yazarın kimliğini gizli tutarak yayınlamıştır.

Olağanüstü Bir Gece Kitap Konusu

Adı gizli tutulan yazarın hikayesi 8 Haziran 1913 gününe dair anılarını anlatıyor. Hikayede belirtildiği gibi subay olan hikaye kahramanın varlıklı ve zengin biri olduğu belirtilmekte ve bu anılar Viyana’da gerçekleşmektedir. Her ne kadar “Olağanüstü Bir Gece” olarak belirtilse de, hikaye gündüz başlamakta. Hiçbir amacı olmayan ve ne yapacağını bilmeyen bir subayı anlatmaktadır. Sevgilisinin kendisine yazdığı mektup ve ayrılmak istemesi, kendisinin bu mektup karşısında hiçbir tepki göstermemesi… Gün içerisinde at yarışlarına katılması, çok beğendiği kadın ile iletişime geçmek istemesi, kadının kocasına ait at yarışı kuponuna ikramiye vurması, bu para ile daha büyük bahis yapıp daha fazla para kazanmasını anlatıyor. Hikaye sadece bununla sınırlı değil elbette. İsimsiz kahramanız olan subayın, kazandığı bu parayı kabul edememesi ve haksız yere kazandığı paranın ağırlığı da hikayede işlenen konular arasında.

Ayrıca gittiği bir lunaparkta yaşadıkları ve hissettikleri, çocuklarla iletişim kurmaya çalışması, tanımadığı insanların masasına oturma isteği… Hikayenin kahramanı varlığın içinde yalnızlığı ve kimsesizliği tadıyor açıkçası. Kendini hala belirli bir yaşta ve hala yapmak istediklerinin kendisine uygun olduğu düşüncesindedir. Fakat çevredekilerin tepkileri kahramanımızın gün boyu kendi sorgulamasına sebep olmuştur. Hikaye ilerledikçe vakit de ilerlemiş oluyor. Ta ki gecenin bir yarısında, herkesin evine çekilip sokaklarda kalan fahişelerle olan diyaloğuna kadar. Çünkü o gün içerisinde bir fahişeden başka kimsenin dikkatini çekmemiş ve kimse kendisiyle konuşmak istemiştir.

Hikayenin baş kahramanı, yoldan geçen ve uçan balon satan adamın tüm balonları alıyor, çöpçülere karşılıksız para veriyor, penceresi açık fırınlardan içeriye para atıyor, sokak lambalarını yakan adama karşılıksız para veriyor.

Olağanüstü Bir Gece Kitap Yorumu

Şunu söylemek gerekir ki, yukarıda belirttiğim gibi hikaye Stefan Zweig’a ait değildir. Aynı not kitap üzerine Stefan Zweig tarafından düşülmüştür. Fakat kitabın anlatımı ve gözlemleri tıpkı Stefan Zweig kadar güçlü. Daha önce okumuş olduğum “O Muydu?” hikayesinde yer alan köpeği güçlü gözlemlerle anlatan hikayeye benzer şekilde bu kez isimsiz bir kahraman anlatılıyor.  Zengin, iyi giyinimli isimsiz kahramanımız olan subayın gün içerisinde yaşadıklarını güçlü şekilde ele alıyor hikaye. Boş vermişlikler, yüz kızartıcı tavırlar, insanların davranışları ve insanların parayla nasıl kolay bir şekilde mutlu edilebildiklerini hikayede okuyacaksınız. Diğer Stefan Zweig hikayelerine oranla daha az beğendiğimi söyleyebilirim ama, belki de siz daha çok beğeneceksiniz.

İyi okumalar diliyorum.

Yorum yok

Ne düşündüğünü bizimle paylaş