Kırmızı Saçlı Kadın

Orhan Pamuk’un Kırmızı Saçlı Kadın kitabını okurken zihninizde bir sinema filmini canlandırıyorsunuz. Başlarken sona hazırlanan bir klinik tablo, son nasıl olmalı, nasıl bitmeli sorusunun tümüyle kucaklayan bir başlangıca sahip kitap. Esasen kişinin sonu başlangıçtaki olayların zincirleme reaksiyon sonucunun ürünü olduğunu ortaya koyan bir eser.

Birçok açıdan değerlendirmeye tabi tutulabilecek bir kitap. Sadece bir bakış açısı değil birden fazla yönüyle mesajlar içeriyor.

Elbette Orhan Pamuk’un anlattıklarından, kurguladıklarından daha ziyade okuyucunun kendine yer edinebilmesi çok önemli. Kırmızı Saçlı Kadın’da romanın baş karakteri olarak yer bulabilirken yardımcı karakterlerden de ders çıkarabilecek yerler ayrılmış.

Kitabı, yazarlığa yeni başlayan yada henüz keşfeldilmemiş bir yazar tarafından yazılması ile Orhan Pamuk tarafından yazılması arasında satış rakamları olarak elbette büyük farklar söz konusu. Nobel ödüllü bir yazarın kitabını okurken çok fazla beklentiye de girmemek gerekiyor doğrusu zira bu kitap Orhan Pamuk için büyük bir emek verilerek yazıldığının inancında değilim. Az önce bahsettiğim yazarlığa yeni başlayan yada henüz keşfedilmemiş yazarlar bile daha iyi yapabilir. Bu söylem Orhan Pamuk’un büyük bir yazar olmasını eleştirmiyor. Kitabın biraz kitap basmak ve Orhan Pamuk markasını kullanmak için piyasaya verildiğini düşündürüyor.

Sonuç olarak, Kırmızı Saçlı Kadın kitabı profesyonel yönetmenliğe yeni adım atmış ilk film deneyimini sergileyen bir yönetmenin senaryosu gibi…

Yorum yok

Ne düşündüğünü bizimle paylaş