Paradies Glaube – Cennet İnanç

Paradies Glaube – Cennet İnanç, Avusturya yapımı olup 2012 yılında gösterime girmiş dram filmidir. Yönetmenliğini Ulrich Seidl‘ın yaptığı film 115 dakika (1:55 st) sürerken, başrollerinde Maria Hofstätter, Nabil Saleh ve Rene Rupnik yer almaktadır. Filmin IMDB puanı ise 6.8’dir.

Paradies Glaube – Cennet İnanç Film Konusu

Paradies Glaube – Cennet İnanç filmi başrol oyuncusu Maria’nın dine olan aşırı yönelimini ele almaktadır. Bu yönelim öylesine aşırı ki, kendisine “Sofi” diyebileriz. Bir noktada aşırı dindar da denilebilir. Çünkü Maria, yirmi dört saatini sürekli din çerçevesi etrafında yaşamaktadır. Bu yaşam alanını da olabildiğince daraltmış. Kendi işi dışında sadece din ile ilgilenmektedir. Kapı kapı dolaşıp Meryem ana heykelleri dağıtıyor, ayinlere katılıyor, süreki dua ediyor. Her şey bu yörüngede ilerlerken bir gün engelli kocası çıkıp geliyor. Nitekim bu kocası müslüman. Maria ise evde her şeyi Katoliklik üzerine kurmuştur. Kocasını kabul etmeyen, sadece temel ihtiyaçlarını karşılayan Maria, gerçek manada bir karı-koca ilişkisi bulunmamaktadır. Kocasına da sadece dini gereği bakmaktadır. Saplantı derecesinde dine bağlı olan Maria, iyiyi ve kötüyü dinine yorarken, gelen son kötülük karşısında duvarında asılı olan İsa heykelini kırbaçlayarak, yani hırsını alarak film sonlanıyor.

Paradies Glaube – Cennet İnanç Film Yorumu

Paradies Glaube – Cennet İnanç; Ulrich Seidl yönettiği Paradies Liebe – Cennet Aşk, Paradies Hoffnung – Cennet Umut serisinin İnanç bölümünü oluşturmaktadır. Aynı anda tatile çıkan üç farklı yaştaki üç kadına yer verdiği film serisinin İnanç kısmında Maria’yı saplantı derecesinde dine bağlı bir kadın olarak karşımıza çıkarmaktadır. Kadınlık özelliğini cinsellik, aşk ve inanca karşı kullanan bu üç film serisinde, İnanç ile Maria’nın dine bağlılığını gözler önüne seriyor. Nitekim Maria, Paradies Glaube – Cennet İnanç filminde yaptığı günahların affolması için İsa heykeli karşısında af diliyor, kendini kırbaçlıyor, cezalandırıyor. Ev ev gezerek Meryem Ana heykeli dağıtan Maria, özellikle zinanın nasıl büyük bir günah olduğunu anlatmaya çalışıyor. Dini nikahsız bir arada bulunan çifti ziyareti esnasında bu duruşu gerçekten oldukça katı bir şekilde gözler önüne seriliyor. Maria’yı filmde gerçekten dini baz alan ve bu kurallar dışına çıkmayan, aynı zamanda yaşantısını iş dışında dine adayan bir kadın olarak seyrediyoruz.

Engelli kocası Nabil’in bir gün ansızın geri dönmesi kendisini dine bağlılıktan geri koymuyor. Nabil’e dini gerekleri çerçevesinde bakım ve yardım eden Maria, Nabil’in cinsel isteklerine kayıtsız kalıp, koca olarak görmüyor. Nitekim Nabil ise göçmen bir Avusturyalı olup, Müslüman olarak karşımıza çıkıyor. Her seferinde Nabil; “Sen benim karımsın” diyerek, kadınlık görevlerini hatırlatmaya çalışıp, konuyu cinselliğe getirmeye çalışsa da Maria kendi bildiği yoldan geri dönmüyor. Sürekli etrafı vaftiz ediyor, dua okuyor, ilahi söylüyor ve af diliyor. İyinin ve kötünün İsa’dan geldiğine inanan Maria, başına gelen son kötülükte bunları hak etmediğini düşünerek odasına astığı İsa heykelini kırbaçlayarak onu cezalandırıyor.

Serinin diğer filmlerine göre daha uzun sürdüğünü söyleyebilirim. Belgesel çekim formatında kayıt altına alınan film. Dini saplantıyı (filmde aktarıldığı) tüm çıplaklığıyla gözler önüne sermektedir. Şimdiden keyifli seyirler diliyorum. Düşüncelerinizi yorum olarak yazmayı unutmayın.

Hoşçakalın.

Paradies Glaube – Cennet İnanç Film Oyuncuları

Maria Hofstätter, Nabil Saleh, Rene Rupnik, Natalya Baranova, Trude Masur, Dieter Masur, Michaela Hurdes-Galli, Gulcan Jafarova, Sevinc Jafarova, Rafael Asadov, Miriam Asadov, Jafaraw Rafail, Kenan Rafail, Martina Spitzer, Heinrich Herki

Paradies Glaube – Cennet İnanç Film Fragmanı

Yorum yok

Ne düşündüğünü bizimle paylaş