Piyanist Władysław Szpilman

The Pianist adıyla 2002 yılında gösterime girmiş olan Piyanist Filmi; Biyografi ve Dram kategorisinde yer almaktadır. Yönetmenliğini Roman Polanski’nin yaptığı filmin senaryosu Władysław Szpilman’ın otobiyografisinden referans alınmıştır. Başrollerinde Adrien Brody, Thomas Kretschmann ve Frank Finlay’in yer aldığı Piyanist Filmi 150 dakika (2:30st) sürmektedir. Filmin IMDB Puanı ise 8.5’tir.

Piyanist Film Konusu

Piyanist filmi 2. Dünya Savaşı esnasında Varşova’da yaşayan Władysław Szpilman’in hayatını konu almaktadır. Kendi yazdığı otobiyografisine göre uyarlanan filmde, Polonya’nın en genç ve parlak piyanistlerinden biri olan Władysław Szpilman ve ailesi evlerinden çıkartılarak Nazi yönetimi altında olan gettolara sürülmüştür. Tıpkı diğer 2. Dünya Savaşı Dönemi ve Nazi Yönetiminde olan bölgelerde yaşayan Yahudi’ler gibi Szpilman ve ailesini zorlu bir süreç bekliyordu. Ailesiyle birlikte trene bindirilecekleri esnada kendisini tanıyan Nazi işbirlikçisi tarafından, bulunduğu ortamdan uzaklaştırılan ve deyim yerindeyse hayatını kurtaran olayların başlangıcı yaşanmıştır. Elbette Yahudi olmasıyla birlikte dışarıda yaşaması da kolay olmayacaktı. Uzun süren savaş döneminde bazen piyanistliğinin verdiği ünü kullanarak, bazen de karşısındaki için sadece bir insan olarak değerlendirilip yardım edilecekti.

Uzun süren savaş yıllarını çok çetin şartlar altında geçirirken, açlık, hastalık ve ölüm korkusuyla nihayet sona yaklaşmıştı. Yaşantısının her saniyesinde aklında piyano ve piyanistliği yer alıyordu. Ta ki yıkık-dökük bir binanın tavan arasından inip yiyecek bir şeyler ararken Alman Nazi subayını karşısında görene dek. Her şey sona ermiş diye düşünürken, Nazi subayına piyanist olduğunu söylemiş ve bu subay kendisini dinlemek istemiştir. Yaptığı piyano şov ile subayı kendisine hayran bırakmıştır. Bunun üzerine subay kendisine sahip çıkarak yaşamasına izin vermiştir.

Piyanist Film Yorumu

İkinci kez izlemenin bile keyfi bir başkaydı. Uzun süre sonra tekrar izledim ve gerçekten tekrar keyif aldım. Ama bu kez film başlarında yer alan toplama kampı bölümleri, Yahudi’lerin itilip-kakılması, bir müzisyenin bu denli bir yaşantıya yönlendirmesi belki de daha fazla üzdü. Szpilman ve ailesi her şey yolunda gidecek diye düşünürken, savaş birden yanı başlarında başlamıştı. Her zaman ki gibi önce getto, sonra tren yolculuğu ve sonrası ölüm. Szpilman herkes trene bindirilirken, tanıdığı bir işbirlikçi tarafından resmen kayırılarak yoldan çevriliyor. Tabi sonrası hayatta kalmak Szpilman’in başarısı. Bu da o kadar kolay olmayacaktı. Neredeyse dokuz canlı kedi gibi. İnsan bu denli bir savaşın ortasından nasıl sağ kurtulur elbette tarifsiz bir durum. Bu esnada açlık, hastalık ve savaşın zamansızlığı resmen insanı yavaş yavaş eritiyor. Szpilman artık her şeyin sonuna geldiğini düşündüğü noktada hep bir olumlu, her bir pozitif bir kapı açılıyor kendisine. Ta ki açlıktan bitap, harap olmuş vaziyette bulduğu zeytin konservesini açacakken karşısına çıkan Nazi subayı Wilm Hosenfeld’i görene dek.

Tam da burada artık her şey bitti diye düşünürken, savaş makinası Nazi ordusu içinde istisna da olsa insaflı birilerinin olduğunu kanıtlar gibi ortaya çıkıyor Wilm Hosenfeld. Kendisine piyanist olduğunu kanıtlamasını istercesine, piyano çalmaya davet ediyor. Szpilman ise burada tüm hünerini sergiliyor. Bu belki de kendisi için bir yaşam bileti niteliğindedir. Nazi subayı Hosenfeld, ikna olduktan sonra, saklandığı yeri göstermesini istiyor. Aç olup-olmadığını soruyor ve savaşın geri kalan günleri için kendisine yiyecek getiriyor.

Szpilman savaş sonunda babası, annesi, iki kız kardeşi, bir erkek kardeşi ölmesine rağmen, kendisi tüm şartlarda hayatta kalmayı başarıyor. İkinci kez izlememe rağmen, savaşın o soğuk, acımasız yüzü hala bende çok ciddi etki bırakıyor. Szpilman’ın piyano aşkı ve yaşama isteği gerçekten takdire değer. Besteci, piyanist yazar olan Szpilman, 6 Temmuz 2000’de 88 yaşındayken Varşova’da hayata gözlerini yumuyor. Mutlaka izlemeniz gereken filmler arasında yer alacak bir filmdir. Özellikle Władysław Szpilman’i canlandıran başrol oyuncusu Adrien Brody, gerçekten harika bir oyunculuk çıkarmıştır. Şimdiden keyifli seyirler diliyorum.

Piyanist Film Oyuncuları

Adrien Brody, Emilia Fox, Michal Zebrowski, Ed Stoppard, Maureen Lipman, Frank Finlay, Jessica Kate Meyer, Julia Rayner, Wanja Mues, Richard Ridings, Nomi Sharron, Anthony Milner, Lucy Skeaping, Roddy Skeaping, Ben Harlan

Yorum yok

Ne düşündüğünü bizimle paylaş