Platon ve Devlet

Platon ve Devlet, Kitabı kitap olarak ele almanın dışında her yöne çekebilirsiniz. Üzerine yıllarca tartışabilir, fikir yürütebilirsiniz. Platon ve Devlet kitabında her şeyden önce soru sorma, sorulan soruya verilecek cevapları tasarlama, beyin fırtınası, iş dünyasının deyimiyle “workshop” nasıl yapılır gibi soruların tamamına cevap bulabilirsiniz. Öyle ki bir kitaptan ziyade içerisinde gündelik yaşamaya uygulanabilecek birçok teknik ve bilgi mevcut.

İster konuyu bir “devlet nasıl kurulur”, isterse “bir çocuk nasıl yetiştirilir” yada bir “şirket, işletme nasıl kurulur” olarak ele alın. Kitabı bir tasarımın mükemmel analizi olarak değerlendirebiliriz.

Platon, “Devlet” kitabında en küçük bireyden en büyük oluşum yani devlete varıyor. Matematiksel olarak değerlendirirsek tümevarım olarak açıklayabiliriz. Eminim kitap sadece matematiksel değil, birçok eğitim alanını içinde barındırıyor.

Kitabı mutlaka okumanız gerektiğini, altını çize çize söylemek isterim, ki size çok şey katacağına emin olmalısınız.

Platon ve Devlet Kitap Konusu

Kitabı değerlendirdiğimizde, okumaya başladığım andan itibaren tüm filozofların devleti tartışmak için yada herhangi bir konuyu tartışırken bile kahve gibi bir ortamda olduklarını hissettim. -Çay içermiyiz? demedikleri kalmıştı 🙂 Kitapta altını çizdiğim değerli gördüğüm yerleri de paylaşmadan edemeyeceğim. Elbette bağlantı kurmak belki zorlayıcı olabilir yine de özellikle bağımsız olanlarını sizinle paylaşmak istedim.

“İyi akıl sahibi bir insan, fakirlikle beraber yaşlılık yükünü rahat taşıyamayacağı gibi, iyi akıldan yoksun kişi de, zenginleşse dahi, kalbinde huzura ulaşamayacaktır.”

“Parayı kendileri kazanamayanlar çoğunlukla paracı olurlar; kazananlar ise, onlar parayı iki kat daha fazla severler; çünkü şairler şiirlerine, babalar oğullarına nasıl düşkün olurlarsa, kendi çabalarıyla servet sahibi olanlar da paraya kendi eserleri gibi düşkün olurlar.”

“Doğruluk ve adalet, yalan söylememek ve emaneti geri vermekle anlatılamaz ve sınırlandırılamaz.”

“İnsan düşmanına yalnızca kötülük borçludur; ona layık olan budur.”

“Doğruluk herkese hakkı olanı vermektir.”

“Bir şeyi en iyi koruyup, bekçiliğini yapan kişi, aynı zamanda o şeyin en usta hırsızıdır.”

“İnsanlardan kötülük gören kişilerin, doğruluktan uzaklaşmaları kaçınılmaz.”

“Soğutmak sıcaklığın değil, soğukluğun işidir.”

“Doğru hep aynıdır, yani güçlünün işine gelendir.”

“Hekim yanıldı, muhasebeci yanıldı, öğretmen yanıldı birer deyiş şeklidir. Onların hiçbiri şayet verdiğimiz sıfata layıksa yanılmaz.”

“Doğru adam her zaman doğru olmayan adamın karşısında zararlı çıkar.”

“İyi insanlar, ne para uğruna, ne de şeref uğruna yönetme işini kabul ederler; şöyle ki yaptıkları işe karşılık ücret talep ederlerse, kendileri için “Ücret Kölesi” denir. Yöneticilik makamından yararlanarak gizlice para çekmeye kalkarsa, “Hırsız” denir diye korkarlar. Şeref uğruna da kabul etmezler; şöyle ki şerefe pek iltifat etmezler.”

“Eğrilikte öyle bir güç var ki, nerede olursa olsun, bir şehirde, bir sülalede, bir orduda yada başka bir toplulukta, onun gücüyle bu topluluk önce iş yapamaz duruma gelir, daha sonra kendisine de, karşısında yer alan her şeye ve doğruya da düşman olur.”

“Doğru insan; sopa yiyecek, işkence görecek, hapsedilecek, gözlerine mil çekilecek, en son olarak bütün bu acıları çektikten sonra çarmıha gerildiğinde, doğru olmanın değil, doğru görünmenin gerekliliğini anlayacaktır.”

“İş, iş yapanın boş vaktini bekleyemez. İşçi, işini asıl görevi olarak kabul edip onun arkasını bırakmamalıdır.”

“Savaş, hem birey, hem de halkın bütünü için, oldukça zararlı isteklerden doğar.”

Elbette sıralamakla bitmez, kitabın bütün satırlarının altını çizmek gerekir ki nitekim bende öyle oldu 🙂 Mutlaka edinip okumanızı öneririm, ayrıca Platon’un çocuk eğitimi hakkındaki düşüncesini daha önce paylaşmıştım.

Yorum yok

Ne düşündüğünü bizimle paylaş