Prag Metro Ulaşımı

Prag Metro Ulaşımı, Prag şehir merkezinin küçük ve gezilecek yerlerin birbirine yakın olmasından dolayı çok fazla tercih edilmez ve toplu taşıma araçlarına en az ihtiyaç duyulan şehirlerden biri. Özellikle şehir merkezinden bulunan Old Town yada Wenceslas Meydanına yakın bir yerde konaklıyorsanız yürüyerek tüm şehri gezebilirsiniz. Prag’a varış ve Prag’dan ayrılacağınız noktada ise toplu taşıma sizi gerek havaalanına gerekse de otobüs terminaline hızlı ve kolay ulaştırmaktadır. Prag Metro Ulaşımı

Prag Metro Ulaşımı

Prag’da toplamda üç adet metro hattı bulunmaktadır. Bunlar A-B-C olarak adlandırıldığı gibi Sarı-Kırmızı-Yeşil olarak sınıflandırılmaktadır. A-Yeşil, B-Sarı, C-Kırmızı hattır. Tahmin edecebileceğiniz gibi birbirine rahatlıkla aktarma yapabileceğiniz istasyonlar da mevcut.  Metrolar oldukça temiz ve modern. Her ne kadar tramvaylar bu şekilde olmazsa bile 🙂

Prag’a otobüs ile gelecekseniz veya Prag’dan otobüs ile çıkış yapacaksanız; Otogarın yer aldığını metro istasyonu Florenc olarak geçmektedir. Florenc‘den hem B-Sarı hem de C-Kırmızı metro hattı geçmektedir. Buradan başlayarak konaklayacağınız tesise geçiş yapabilir yada Florenc‘den otogara ulaşım sağlayabilirsiniz.

Prag havalimamnına doğrudan erişen metro hattı bulunmamaktadır. Gerek geliş gerekse de gidiş esnasında otobüs kullanarak metroya aktarma yapmanız gerekmektedir. Havalimanından giriş yaptığınızda 119 numaralı otobüs hattı ile A-Yeşil “Nadrazi Veleslavin” istasyonundan aktarma yaparak şehir merkezine ulaşım sağlayabilirsiniz.

Prag Metro Ulaşımı

Prag’da metro ve tramvay istasyonlarında kolayca toplu taşıma bileti satın alabilirsiniz. Biletlerin tamamı Metro, Tramvay ve Otobüslerde geçmektedir. Yani tek tip bir ulaşım biletine sahiptir. Biletler süreli olarak satılmaktadır. Bunlar; 30 Dakika 24 CZK – 24 Saat 110 CZK ve 3 Gün 310 CZK olarak satılmaktadır (CZK = Çek Koruna’sı). Bu tarifeler dışında saatlik yada iki saatlik vb. tarifeler de bulunmaktadır. Toplu taşımayı biletsiz kullanımınız tespit edilirse bunun karşılığında birinci defada 800 CZK ile cezalandırılırsınız. Bugün itibari ile 50 CZK = 1,88 Euro etmektedir.

Yorum yok

Ne düşündüğünü bizimle paylaş