Remember – Hatırla

2015 Kanada yapımı olan Remember – Hatırla Filmi, Bakımevi’nde yaşayan Max ve Zev’in hikayesini anlatıyor. Esasında filmin sonunda Max’ın Zev’i kullanmasını ve hedefine ulaşmasını anlatıyor. 95 dakika (1:35 saat) süren filmin IMDB puanı ise 7,4/10.

Remember-Hatırla Filmi

Remember – Hatırla Filmi’nin Konusu

Filmi izlerken, bakımevinde yaşayan iki yaşlı bunağın çocukça davranışlar sergilediğini ve küçük heyecanlar aradığını hissettim. Biri tekerlekli sandalyaye mahkum iken, diğeri ise sık sık hafıza kaybı yaşıyordu. Max tekerlekli sandalyesine oturup, Zev’e talimatlar veriyor, bir hedef için yönlendiriyordu.

Zev ise sık sık kaybettiği hafızasına her seferinde yenik düşüp, Max’in kendisine vermiş olduğu kağıdı açıp herşeyi baştan hatırlamaya çalışıyor. Max İkinci Dünya Savaşında esir kamplarından kurtulmuş bir Yahudi iken, Zev’in de Yahudi olduğunu ve kamptan kaçtıklarında kendilerine zulmeden Nazi‘lerden öç alacaklarını hatırlatıyordu her seferinde.

Gel görelim ki sonuç öyle olmuyor. Filmin sonunda Max’in gerçek bir Yahudi olduğu, Zev’in ise intikamını almaya gittiği Nazi subayının kendisiyle arkadaş olduğunu öğrenmesi üzerine, önce Nazi subayı arkadaşını sonra kendini öldürmesi ile son bulan bir film.

Film sonunda bir Yahudi’nin, her ne kadar istisnai veya en asgari düzeydeki müşterekleri bir araya getirerek ne kadar zeki ve intikamcı olabildiğini gösteren bir tablo çizen film halini alıyor.

İnsanoğlunun ne kadar yaşlansa bile, intikam duygularını geçen hergün kendiyle taşıyabildiği ve yaşı kaç olursa olsun bunu ödettirme fırsatını yakaladığında ödettirdiğini özetliyor.

Remember-Hatırla Filmi

Remember – Hatırla Filmi Oyuncuları

Yönetmenliğini Atom EGOYAN (“Başka Bir Dünya” filmi ile Oscar adayı olan yönetmen) yaptığı Remember – Hatırla Filmi oyuncuları Christopher Plummer, Martin Landau, Bruno Ganz. Film hakkında çok detaylı yorumların bulunduğu bir referans site olduğunu söyleyemem.

Unutmadan bir detayı eklemeliyim ki, İkinci Dünya Savaşı ve sonrasını konu alan filmlerde karşıma çıkan piyano sahnelerinin ilgimi çektiğini söylemek istiyorum. Özel bir anlamı olduğunu düşünüyorum. Biliyorsanız benimle de paylaşmanızı isterim doğrusu.

Keyifli izlemeler 🙂

Yorum yok

Ne düşündüğünü bizimle paylaş