Riphagen

Riphagen Eylül 2016’da gösterime giren film II.Dünya Savaşını farklı bir yönüyle ele almaktadır. Hollanda yapımı olan Riphagen, 131 dakika (2:11st) sürmektedir. Yönetmenliğini Pieter Kuijpers’in yaptığı filmin başrollerinde Jeroen van Koningsbrugge, Lisa Zweerman ve Anna Raadsveld oynamaktadır. Filmin IMDB puanı ise 7.1’dir.

Riphagen

Riphagen Film Konusu

Her ne kadar savaş filmi kategorisinde yer alsa da vurdulu-kırdılı bir film olmadığını hemen söyleyeyim. Film II.Dünya Savaşının farklı bir yönünü aktarmış. Biraz daha açıklamak gerekirse; II.Dünya Savaşı esnasında yaşayan ve hayatı filme konu olan Dries Riphagen’i anlatmış. Film başlarken Yahudilere destek olması açısından sempati kazandıran bir kişilik olduğunu söyleyebilirim. Alman ordusu istihbaratına ve Hollanda polisine çalışan ve film karakteri olarak ciddi bir vücut diline ve karizmaya sahiptir. Herkes tarafından güvenilebilecek bir kişiliktir. Çıktığı bu yolda, sonunu düşünerek büyük bir plan yapmıştır. Bu yönü ise filmin sonlarına doğru ortaya çıkmaktadır. Çektirdiği fotoğraflar, yahudilerle olan ilişkisi, kısacası kime selam vermişse hepsi birer piyon görevi görüyor.

Riphagen

Riphagen o dönemde büyük baskı altında olan Yahudileri bulup hepsine hayatta kalma sözü vererek, değerli eşyalarının bir kısmını bu yolda harcayacağını ve kalanını ise zamanı gelene kadar kendisinde güvence altında olacağını söylüyor. Tüm yahudilerden değerli eşyalarını alarak, hepsiyle ayrı ayrı fotoğraf çektirmektedir. Hemen hemen her sahnesini fotoğraflayan Riphagen, tüm bu fotoğraflar için farklı senaryolar hazırlamıştır.

Riphagen’in suçlu olduğunu ve bunu ispatlamaya çalışan polis memuru Jan’la arasında geçen kovalamacanın galibi de Riphagen’dir. Karşısına aldığı herkesi ikna etmeyi başaran veya buna mecbur bırakan Riphagen gerçekten zeki bir adamdır.

Film iki saatin üzerinde sürmesine rağmen, özellikle polis memuru ile aralarında geçen bölüm biraz uzun tutulmuş gibi… Onun dışında senaryo gerçekten müthiş, zeka dolu bir film diyebilirim. Şimdiden iyi seyirler diliyorum.

Riphagen Kimdir?

Gerçek adı Bernardus Andreas (Dries) Riphagen’dir. 7 Eylül 1909 – 13 Mayıs 1973 yıllarında yaşamış Amsterdamlı bir ailenin sekizinci çocuğudur. 6 Yaşındayken annesi ölmüş, babası ise ikinci evliliğini gerçekleştirir fakat alkolik olmasından dolayı çocuklarıyla pek ilgilenmez. İki yıl Amerika’da Standart Oil’de çalıştıktan sonra, Hollandaya dönerek küçük bir antisemitik parti olan National Socialist Dutch Workers Party – NSNAP (Nasyonal Sosyalist Hollandalılar Partisi)’ne katılıyor. Ayrıca lakabı Al Capone olarak bilinmektedir.

Riphagen Film Oyuncuları

Jeroen van Koningsbrugge, Lisa Zweerman, Anna Raadsveld, Huub Smit, Kay Greidanus, Peter Blok, Sigrid ten Napel, Jos Smit, Sieger Sloot, Nirman Wolf, Tjebbo Gerritsma, Bob Stoop, Lukas Dijkema, Ad van Kempen, Cecile Heuer

Riphagen Film Fragmanı

Yorum yok

Ne düşündüğünü bizimle paylaş