Şah Mat – Pawn Sacrifice

Şah Mat – Amerika-Kanada yapımı olan ve 2014 yılında gösterime giren filmin orjinal adı “Pawn Sacrifice”dir. Edward Zwick’in yönettiği filmde başrol oyuncusu olarak Tobey Maguire yer almaktadır. 115 dakika (1:55 st) süren film IMDB 7.0 puanına sahiptir.

Şah Mat

 Şah Mat – Pawn Sacrifice Film Konusu

Soğuk savaş döneminde geçen filmde, küçük yaşlarından beri satranca meraklı olan Bobby Fischer (Tobey Maguire) karşısına çıkan bütün rakiplerini kolaylıkla yenmektedir. Tüm hayatını satranca adamış biri diyebiliriz aslında. Sürekli satranç araştırmaları yapan, beyninde pratikler üreten Bobby, karşısında rakip bırakmamıştır. Bobby’in iyi bir satranç ustası ile oynayıp, yenilmesi gerektiği belirten psikolog doktorunun tavsiyesine uyan annesi Bobby’i çok iyi bir satranç ustasının karşısına çıkartır. Bobby yenilse de nerede hata yaptığını bilerek oyunu tekrardan başlatmak ister ve çok iyi satranç ustasını yener.

Yapılan her müsabakaya katılan ve her seferinde galip gelen Bobby, o yıllarda dünyada satrancı en iyi temsil eden Ruslar’ın karşısına çıkıp dünya şampiyonu olmak ister. Bobby çocukluğundan beri kaprisli, dikkatli ve motivasyonunu hiçbir şeyin etkilememesini istemektedir. Sırf kamera kayıt sesinin motivasyonunu bozduğu için turnuvayı terk etmişliği bile vardır.

Şah Mat

Bobby daha iyi oldukça paranoyak yönleri de ortaya çıkmaktadır. Kendisinin sürekli dinlenildiğini, takip edildiğini düşünmektedir. Son katıldığı turnuvada dünya şampiyonuna karşı oynayan Bobby Fischer, oyunun küçük bir masa tenisi odasında oynanmasını, seyircinin olmamasını ve kameralardan sadece bir tanesinin kayıt yapmasını ister. Bobby’in kurallarını kabul eden Rus şampiyon Boris Spassky (Liev Schreiber)’la gerçekleşen ve uzun süren maç tüm ülkeyi ekrana kilitlemiştir.

Şah Mat

Film biraz uzun sürüyor hissi yaratsa da (ki biraz öyle 🙂 ) arada geçen sahnelerde pek aksiyon türünden bir şey olmadığı için az bile olsa sıkıcı geçebiliyor. Fakat filmin sonu gerçekten duygulandırıcı cinsten. Bana biraz Akıl Oyunlarını hatırlatsa da sonu gerçekten beklemediğim şekilde çok iyi bitiyor. Gerçek yaşamdan beyaz perdeye uyarlanmış filmi mutlaka izlemelisiniz.

Şimdiden keyifli seyirler diliyorum.

Şah Mat – Pawn Sacrifice Film Oyuncuları

Tobey Maguire, Liev Schreiber, Michael Stuhlbarg, Peter Sarsgaard, Edward Zinoviev, Alexandre Gorchkov, Lilly Rabe, Robin Weigert, Seamus Davey – Fitzpatrick, Aiden Lovekamp, Sophie Nélisse, Evelyne Brochu, Conrad Pla, Vitali Makarov, Brett Watson

Şah Mat – Pawn Sacrifice Film Fragmanı

Yorum yok

Ne düşündüğünü bizimle paylaş