Saul’un Oğlu

2015 Macar yapımı olan Dram ve Savaş konulu Saul’un Oğlu (Saul Fia) filminin başrolünde  Géza Röhrig oynamaktadır. László Nemes ile Clara Royer’in senaryosunu yazdığı filmin süresi 107 dakika (1:47 st)’dır. 2015 yılında Cannes Film Festivali‘nin en prestijli ikinci ödülü olan Grand Prix ödülünü almıştır. Filmin IMDB puanı ise : 7.5’tir.

Saul’un Oğlu Film Konusu

Saul Ausländer (Géza Röhrig), II. Dünya Savaşı esnasında Polonya’da bulunan Auschwitz toplam kampında ölüleri yakmakla görevli Sonderkommando olan mahkum bir Macar Yahudi’sidir. Saul, tüm gün toplama kampına getirilen mahkumların kıyafetlerinde bulunan değerli eşyaların toplanması, gaz odalarında infaz edildikten sonra  cesetlerin taşınması ve yakılması görevini yapıyor.

Filmi izlerken toplama kampının küçük bir yer olduğu, çok fazla kişinin çalıştırıldığı ve hep bir koşuşturmacanın olduğunu seyrediyorsunuz. Sürekli bağıran nazi subayları, acımasızca infazlar, yerlerde sürüklenen cesetler… Elbette filmin en büyük özelliği tüm bunları Saul’un gözünde izlemeniz. Çekim tekniği açısından kameranın sadece Saul’un arkasında yada gözünden olaylara bakış açısı sunması. Filmi diğer II. Dünya Savaş filmlerinden farklılaştıran en belirgin özellik bu. Surat ifadesi hiç değişmeyen, yaptığı işe ve önünde gerçekleşen olaylara karşı hiçbir duygu hissetmeyen Saul, infaz esnasında kurtulmasına rağmen öldürülerek yakılması gereken bir çocuk cesedini insani usulleri göre gömmek istemektedir.

Filmin IMDB puanına bakarak izlediğimi ve filmin bitiminde ise “Tuhaf, hiç birşey olmadı” dedirten türden bir sonu olduğunu söylemeliyim. Yani filmde hedeflenen son gerçekleşmiyor, hatta ve hatta şunu belirtmeliyim ki film bir son üzerine kurulu değil. Film tamamen atmosferi yansıtmak adına çekilmiş olduğu düşüncesindeyim. Hiçbir filme benzemediğini de söylemeliyim 🙂

Şimdiden iyi seyirler diliyorum.

Saul’un Oğlu Film Fragmanı

Yorum yok

Ne düşündüğünü bizimle paylaş