Schindler’in Listesi

1993 ABD yapımı olan Schindler’in Listesi, Holokost (Nazi Almanyası) Dönemine ait toplama kamplarında olan binin üzerinde Polonya Yahudi’sinin kurtarılmasını konu edinmiş filmdir. 195 dakika (3:15 Saat) süren film “Tüm zamanların en iyi filmleri” listelerinde üst sıralarda yer almaktadır. ABD Ulusal Film Arşivinde muhafaza edilmesine karar verilmiş bir filmdir.

Schindler'in Listesi

Schindler’in Listesi Film Konusu

Filme konu olan Yahudi’ler değilde karma bir insan topluluğu olsa, filmin başrol oyuncusu olan Oskar Schindler’i gerçek bir patron ve lider olarak rahatlık yorumlayabilirim. Her ne kadar Nazi olsa bile Yahudi’leri bu denli sahiplenmesi, bana “zamanın ruhuna ters” bir senaryo olduğunu hissettirdi. Tabi filmin ilerleyen bölümlerinde, Polonyalı çalıştırmak yerine Yahudi çalıştırmanın daha ekonomik olduğunu öğrenince mantık düzlüğüne çıkartabildim.

Oskar Schindler; İkinci Dünya Savaşı sırasında hiç parası olmadan tamamen pazarlama gücü ve zekasıyla, toplama kamplarında kalan Yahudi’lerin parasını kullanarak Emaye Fabrikası kurar ve tüm işçilerini Yahudiler’den seçer.

Nazi Subayları ise gözüne hoş görünmeyen, yavaş, sakat, yaşlı Yahudi işçileri hiç düşünmeden öldürürken, Schindler; yetiştirdiği Yahudi çalışanlarının değerli olduğunu ve yerine yenisini yetiştirmenin kendisine zaman ve para kaybı olduğunun farkındadır. Bu nedenledir ki filmin sonlarına doğru Emaye Fabrikasından kazandığı büyük miktarda para ile bu Yahudileri satın alarak hayatlarını kurtarır. Schindler’in Listesi işte bu fabrika çalıştırdığı genç, yaşlı ve çocuklardan oluşan listedir.

Film Nazi Almanya’sının sadece toplama kamplarında yaşananların bir bölümünü yansıtırken, resmin tamamını görmek, zamanın ruhunu hissedebilmek adına öncesinde mutlaka “Piyanist” filmini izlemenizi öneririm. Böylece büyük resimden çıkarılan bir kareyi anlamak, hissetmek daha doğru olacaktır.

Filmi sinemaseverlerin dışında iş dünyasında yer alan işveren yada yöneticilerin özellikle izlemesini de öneririm ki, çalışanlar ile ilişkilerine farklı bir bakış açısı kazandıracağına inanıyorum.

Schindler'in Listesi

Schindler’in Listesi Film Oyuncuları

Yönetmenliğini Steven Spielberg’in yaptığı filmde; Liam Neeson, Ben Kingsley, Ralph Fiennes rol alıyor. Schindler rolündeki Liam Neeson ise filmin başından sonuna kadar etkileyici ve müthiş bir iş çıkardığını rahatlıkla söyleyebilirim.

Keyifli izlemeler 🙂

1 Yorum
  • Gizli
    21:53h, 02 Kasım 2019 Cevapla

    Filmin ilk sahnesinde ve son sahnesinde verilmek istenen mesajı yazabilirsiniz acil lazımda ben anlamadım ilk sahnede ve son sahnede verilmek istenen mesajı da lütfen yazarsanız çok sevinirim😂😂😂😂😂

Ne düşündüğünü bizimle paylaş