Ustaca Bir Edebi Eser : Seher

Selahattin Demirtaş’ın Seher kitabını elime aldığımda kitabın arka kapağında yer alan Oya BAYDAR’ın sözlerini oldukça iddialı bulmuştum. BAYDAR tam olarak şöyle diyordu: “Keşke halkına, ülkesine, dünyaya karşı duyduğu sorumluluk ağır basmasaydı da yazar olsaydı.” Gerçekten bu denli mi yazıldı, çok mu iddialı hikayeler var? Henüz kitap basılmadan bir tane öyküyü basından okuma imkanı bulmuş ve oldukça etkilenmiştim. İstanbul-Kütahya yolculuğuma eşlik etmesi için yanıma almıştım ki, bir çırpıda okumuş ve bitirmiştim.

“Katledilen ve Şiddet Mağduru Bütün Kadınlara”

Kitabın hemen başında “Katledilen ve Şiddet Mağduru Bütün Kadınlara…” ithafını görünce, kitabın büyük bölümünün kadın ve kadın cinayetleri ve mağduriyetleri üzerine olduğunu düşündüm. Nitekim her hikayenin ana kahramanı bir kadındı. Her bir hikaye başka bir dünyanın kadınını anlatıyordu. Hepsi de etkileyici ve gerçekten sağda-solda veya dışarıda gezerken içimizde olan, yaşayan kadınlardı. Bulunduğunuz yerde görebildiğiniz ilk kadına baktığınız anda, mutlaka bu kitapta yer alan hikayelerden birinin başrolünde olduğunu göreceksiniz.

Beni en çok etkileyen hikaye ise tipik bir namus cinayetine kurban giden Seher oldu. Bir aşk hikayesinin nasıl da namus cinayetine hikayesine dönüştüğünü anlamadan, Seher’in henüz kızaran yanaklarından bahsederken birden soğuk namluyu ensenizde hissetmenizi ve yaşamanızı sağlayacak bir hikaye… Elbette diğer hikayelerde etkileyici, hepsinde bir kadın hepsinde başka bir hikaye… Sonuç mu? Aynı…

Toplam oniki hikayeden oluşan Selahattin Demirtaş’ın Seher kitabında; İçimizdeki Erkek, Seher, Temizlikçi Nazo, Bildiğiniz Gibi Değil, Kara Gözlere Selam Olsun, Cezaevi Mektup Okuma Komisyonuna Mektup, Denizkızı, Halep Ezmesi, Ah, Asuman!, Annemle Hesaplaşmalar, Tarih Kadar Yalnız, Sonu Muhteşem Olacak başlıklı hikayeler bulunuyor. Okuduğunuzda bir siyasetçinin edebi kalemini ne kadar ustaca kullanabildiğinin şahidi olacaksınız.

Keyifli okumalar 🙂

Yorum yok

Ne düşündüğünü bizimle paylaş