İlk Marka Hz. Âdem mi?

Küçük, orta ve büyük işletmelerin tamamında bir marka olma yarışı vardır. Bazen bir ürün, bazen birden fazla ürünü yönetip markalaşmasını sağlamaya çalışırlar. Bulunduğu kategorideki markalardan daha fazla bilinmesini, tüketiciler tarafından tercih edilmesi ve dolayısıyla bunun satış rakamlarına yansımasını isterler.

Bu marka otomobil olabilirken, parfüm de olabiliyor. Her markanın bulunduğu kategorisine göre bir satış-pazarlama tekniği vardır. Her işletmenin birincil hedefidir marka bilinirliğinin artması, tüketici nezdinden sahiplenilmesi yani tüketici sadakatinin yaratılması. İhtiyaç halinde akla gelen ilk marka olmak birincil misyondur.

Elbette bu kısa vadede gerçekleşmesi gereken bir hedef değildir, uzun zaman alır. Ciddi yatırımlar gerektirir ve en önemlisi markanın güven, kalite, ergonomi, fiyat gibi parametrelerinin tüketici nezdinden karşılık bulması gerekir.

Marka’nın Parçaları 

Bir marka hangi parçalara sahiptir ve bu parçalar tüketici nezdinden nasıl karşılık bulur sorularının bilinmesi önemlidir. Logo, slogan, renk, ambalaj, hedef kitle gibi birçok konu başlığı marka olma yolunda bilinmesi gereken noktalardır.

Herşeden önce unutulmaması gereken bir durum var ki, markanın hitap ettiği insan odağı! Marka olma yolunda bilinmesi ve unutulmaması gereken en önemli unsur, insan faktörüdür. Nasıl algılar, nasıl karar verir, kararını nasıl değiştirir, ihtiyacı nedir? sorularının cevap bulması adına, insanı tanımak gerekir.

“İlk marka Hz. Âdem mi?” okurken kitap, bir yandan Ademoğlu’nu tanıyacak yani kendinizi, diğer yandan başarılı markaların Ademoğlu’na karşı nasıl bir strateji izlediğini göreceksiniz. Size neler vaat ettiğini ve nasıl yaptıklarını, ayrıntılarda neler gizlendiğini göreceksiniz.

Başarılı markaların reklam politikalarını nasıl belirlediğini yada işletmenize ait markanın nelere sahip olduğunu, neler vaad ettiğini, tüketici nezdinde nasıl algılandığını, neleri eksik yada doğru yaptığınızı kavrayacaksınız.

Eğer bir ürüne sahip ve bunu marka yapmak istiyorsanız; nereden, nasıl, ne zaman başlamanız gerektiğini, süreci nasıl yöneteceğinizi ve bunu nasıl başarı ile taçlandıracağınızı bilmek, öğrenmek yada daha iyisini yapmak adına bu kitap yol gösterici olarak elinizin altında bulunmalıdır.

Marka olma hikayesini baştan sona detaylı örnek ve açıklamalar ile yazan Serhan OK, satır aralarında gizlenmiş detayları size farkettirek çok şey katacak.

Ademoğlu’nun da bir marka olduğunu ve yaşamı boyunca, şahsında bir marka değeri yarattığını da unutmadan belirteyim.

Sadece bir ürüne yönelik değil, insana yönelik bu kitabı kendi marka değerinizi yaratmak ve yönetmek adına da mutlaka okuyun derim 🙂

Yorum yok

Ne düşündüğünü bizimle paylaş