Seyahat Sağlık Sigortası

Seyahat Sağlık Sigortası Her ne kadar özellikle Schengen Ülkelerine (Avrupa Birliği) vize başvuru esnasında zorunlu koşulsa da, Schengen bölgesi dışında kalan ülkeler Seyahat Sağlık Sigortasını istemeye biliyorlar. Yani sağlığımız çok da umurlarında olmayabiliyor. Fakat söz konusu sağlık olunca burada bizim biraz durmamız gerektiğine inanıyorum. İster zorunlu olsun, ister olmasın mutlaka yurtdışına seyahate çıkmadan önce Seyahat Sağlık Sigortası yaptırmamız çok önemli. Neden mi?

Seyahat Sağlık Sigortası Nedir?

Seyahat Sağlık Sigortası; Yurtdışı seyahatlerimizde seyahat süresince kaza sonucu ortaya çıkan sağlık giderlerini karşılamak için düzenlenir. Tedavi masraflarımızı karşılamanın yanı sıra acil bir durumda ikamet ettiğimiz ülkeye teslim edilmemize kadar işe yaramaktadır. Yani dünyanın herhangi bir ülkesinde başımıza gelebilecek bir kaza durumunda Seyahat Sağlık Sigortamız imdadımıza yetişecek en hızlı yardımcımızdır. Bunun dışında doktorun önereceği ilaçlara kadar tüm masrafları karşılamaktadır. Olabilecek bir kaza durumundan sonra; bu kaza durumundan kastım illa bir aracın size çarpması değil, başınıza bir düşmesi, ayağınızın kayması yada dışardan gelebilecek herhangi bir kaza durumunun tedavisi ve sonrasında doktorun talebi veya sağlık durumunuza göre nakil işlemlerinizin masraflarını da karşılamaktadır. Olur da bir vefat durumu söz konusu olursa, cenaze naklinin gerçekleşmesi de Seyahat Sağlık Sigortası tarafından yapılmaktadır. Aslında ne kadar basit gibi dursa da çok önemli bir konu olduğu açıktır. Bunun dışında diş dolgusu, estetik operasyonlar gibi acil ve kaza olmayan hiçbir tıbbi operasyonu karşılamayacağını da belirteyim. Sigortanızı yaptırırken mutlaka anlaşma şartlarını sorgulayınız.

30000 Euro Teminatlı Seyahat Sağlık Sigortası

Başta Schengen Ülkeleri (Avrupa Birliği) olmak üzere diğer bir çok ülkenin istediği minimum teminat sağlayan Seyahat Sağlık Sigortası 30000 Euro teminatlıdır. Peki bu ne demek oluyor? Tarihlerini önceden belirlediğiniz süre zarfında yukarıda bahsetmiş olduğum olaylardan birinin başınıza gelmesi durumunda sigorta şirketinin karşılayacağı masrafların toplam miktarıdır. Yani bir diğer değişle poliçenizin teminat miktarıdır. Tabi bu miktarı dilerseniz arttırabilirsiniz. Bu size kalmış. Özellikle bir konuya dikkat çekmek istiyorum. Vizenizi bir seyahat acentesinden alırsanız, seyahat sağlık sigortasının tüm vize süresi boyunca olamayacağını, sadece başvuru yaparken belirlemiş olduğunuz tarih aralığında seyahat sağlık sigortası sahibi olacağınızı belirtmek istiyorum. Yani seyahat acentelerinden bazıları sizin yerinize başvuru yaparken en kısa ve en ucuz seyahat sağlık sigortasını tercih edeceğini bilmenizi istiyorum. Çünkü vize başvuru esnasında size hangi tarih aralığında seyahat edeceğinizi sorarlar ve bu şekilde seyahat sağlık sigortası düzenlerler. Fakat siz belirlenen tarih aralığının dışında seyahat ettiğinizde, bu tarihler seyahat sağlık sigortasının dışında kalacaktır. Hatta acente vizeniz çıktığında size pasaportunuzdan başka hiçbir belge vermemektedir. Bu yüzden acente her ne kadar vize işlemlerinizin gerçekleşmesi için kısa süreli seyahat sağlık sigortası yaptırsa da, siz dışarıdan vize sürenizin tamamını kapsayacak şekilde yaptırmanız oldukça önemlidir. Bunun için size en yakın herhangi bir sigorta acentesine başvurarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bir hafta süreli 30000 Euro teminatlı Seyahat Sağlık Sigortası yaklaşık olarak 30 TL civarındayken 92 gün süreli ise 120 TL çıkmaktadır. Sürenin kısalığına göre ücreti de azalmaktadır. Gidiş ve dönüş günleri de hesaplanarak 90+2 gün şeklinde tüm seyahatinizi kapsayacak seyahat sağlık sigortası yaptırabilirsiniz. Seyahat Sağlık Sigortanızı yurtdışına çıkmadan, yani polis kontrol noktalarında pasaportunuza vurulan çıkış damgasından önce yaptırmanız önemlidir. Yani ben seyahate çıkayım, başıma birşey gelirse arar Türkiye’den Seyahat Sağlık Sigortası yaptırırım gibi cin fikirlere karşı sigorta şirketiyle papaz olacağınızı ve masraflarınızı karşılamayacaklarını bilmenizi istiyorum.

Son olarak Seyahat Sağlık Sigortanızın var olup olmadığını, süresinin bitip bitmediğini veya kaybolursa Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi ‘nin internet sitesinden sorgulayarak tüm detaylarını öğrenebileceğinizi belirtmek istiyorum.

Kazasız belasız yolculuklar dilerim 🙂

Yorum yok

Ne düşündüğünü bizimle paylaş