Shevchenkivskyi Hai Park

Shevchenkivskyi Hai Park Lviv’in önemli ziyaret yerlerinden biridir. Aynı zamanda Şevçenko ‘nun Etnografik Parkı olarak da bilinmektedir. Lviv‘e seyahatim esnasında yakınlarda bulunabilecek bir köyü de ziyaret etmek istemiştim fakat mümkün olmadı. Neyse ki Shevchenkivskyi Hai Park böyle bir istek için imdada koştu.

Shevchenkivskyi Hai Park

Shevchenkivskyi Hai Park

Geçmişten bugüne Ukrayna köy yaşamının sergilendiği açık hava müzesidir. Ulusal Mimarlık ve Kırsal Yaşam Müzesi olarak sergilenen park 1971 yılında hizmete açılmıştır. Burası gerçekten doğayla iç içe müthiş bir yer. Bugüne dek böyle bir yerde bulunmadığımı belirtmek istiyorum. Modern hayata ilişkin herhangi birşey bulunmazken, ahşap kulübelerin içerisinde yöresel ev eşyaları, kıyafetler, el aletleri, el sanatları, tarım aletleri bulunmaktadır. Kiliseler ibadetlere açık, evlerde ise hala yaşayan insanlar var. Girişte harika bir meşe ormanıyla karşılanırken, içeriye doğru ilerledikçe akarsular, göller ve değirmenlerle karşılaşmaktasınız.

Shevchenkivskyi Hai Park

Şehir merkezinden taksiyle ulaşımı yaklaşık 15-20 dakika sürmektedir. 09:00-18:00 saatleri arasında ziyarete açık olan parka giriş ücreti ise 30 Grivna (1 Euro)’dur. Parkta organizasyonlar ve piknikler düzenlenebilirken, Paskalya döneminde ise yöresel kutlamalara gerçekleşmektedir.

Shevchenkivskyi Hai Park

Şimdiden bol oksijenleri, yeşile doyuran keyifli bir ziyaret diliyorum. Bu arada girişte bulunan Shevchenkivskyi Heykeliyle fotoğraf çektirmeyi unutmayın 🙂

Lviv Vlog

Youtube kanalımda yayınladığım Lviv Vlog’unu seyretmeyi ve kanalıma abone olmayı sakın unutmayın 🙂

Yorum yok

Ne düşündüğünü bizimle paylaş