Sobibor ve Alexander Pechersky

Sobibor; 2018 Mayıs ayında gösterime girmiş Dram, Tarih ve Savaş konulu bir filmdir. Yönetmenliğini Konstantin Khabenskiy’in yaptığı Sobibor filminin başrollerinde Konstantin Khabenskiy, Christopher Lambert ve Mariya Kozhevnikova yer almaktadır. Yaşanmış bir hikayeyi perdeye yansıtan film 110 dakika (1:50) sürmektedir. Filmin IMDB puanı ise 6.3’tür.

Sobibor Film Konusu

Film, 2. Dünya Savaşı sırasında Almanlar tarafından kurulan Sobibor toplama kampında gerçekleşmektedir. Kampta yer alan tutsaklardan biri de Sovyet Ordusunda görev yamış Alexander Pechersky’indir. Kampta gerçekleşen olaylar, Nazi subaylarının davranışları… Pechersky için bir arada hareket ederek kamptan kaçma planı yapmasını sağlamıştır. Tüm kampı organize etmesi ve planının başarı ile sonuçlaması için her şey düşünülmüştür. Elbette bu plan hayata geçene kadar Nazi Subaylarının keyfe keder davranışları ve kampta yer alan tutsakları acımasızca öldürmeleri sabrın sınırlarını ciddi anlamda zorlamaktadır. Ayrıca bu ölümler karşısında tutsaklar iyice korkutulmuş, birbirlerine ihanet edecek seviyeye kadar ilerlemiştir.

Sobibor Film Yorumu

İzlediğim diğer tüm 2.Dünya Savaşı, Nazi Filmleri arasında Sobibor benim için farklı bir sona sahiptir. Elbette tüm filmlerin sonunda Sovyet ordusu Berlin‘i ele geçirmiş ve ölmeden kalan tutsakları hayata döndürmüşse de Sobibor’da farklı olan tutsakların ciddi anlamda cesaretlerini toplayıp örgütlenebilmeleriydi.

İzlediğim tüm filmlerde hep büyük bir çoğunluğa sahip olan tutsakların, küçük bir topluluk olan subaylara karşı gelememesiydi. Elbette buradan yazmak kolay. Fakat Sobibor’da bu başarılmış. Tabi sonuca ulaşana kadar ölüm makinası Nazi Subaylarının her zaman ki gibi keyfi öldürmeleri sonucunda ölenleri saymazsak. 6.3 IMDB puanına sahip olması beni kısmen şaşırttı ama, film de çok büyük bir sonla bitmiyor. Yine de 6.8 belki 7.0 olabilirdi. Bu döneme ait var olan filmleri seyretmeyi seviyorum, eğer siz de benim gibiyseniz Sobibor kampını ve Alexander Pechersky’i mutlaka seyretmenizi öneririm. Şimdiden keyifli seyirler diliyorum.

Sobibor Film Oyuncuları

Konstantin Khabenskiy, Christopher Lambert, Mariya Kozhevnikova, Michalina Olszanska, Philippe Reinhardt, Maximilian Dirr, Mindaugas Papinigis, Wolfgang Cerny, Roman Ageev, Saulius Balandis, Wieslaw Cichy, Sergey Godin, Darius Gumauskas, Felice Jankell, Dainius Kazlauskas

Alexander Pechersky Kimdir?

Alexander Pechersky; 2. Dünya Savaşı sırasında Nazi imha kampı olan Sobibor’daki Yahudi tutsakların 14 Ekim 1943’de başarılı isyanı ve toplu kaçışının organizatör ve liderlerinden biridir. 2. Dünya Savaşı’ndan sonra bir Operetta tiyatro yöneticisi olarak çalışmıştır. 19 Ocak 1990’da Sovyet Birliği Rostov-on-Don’da öldü. 2007’de yaşadığı binanın yanına küçük bir anıt yerleştirildi. Boston’da adının kazındığı anı duvarı, Tel-Aviv’de dikilmiş bir taşı mevcut. 2013 yılında Polonya Cumhuriyeti tarafından Liyakat Nişanı, Ocak 2016’da ise Vladimir Putin tarafından Rus Cesaret Ödülü verilmiştir. (Kaynak: Wikipedia)

Yorum yok

Ne düşündüğünü bizimle paylaş