Sonsuzluk Teorisi

Biyografi, Drama konulu olan Sonsuzluk Teorisi 2015 Yılı Birleşik Krallık yapımı filmdir. Orjinal adı “The Man Who Knew Infinity” olan filmin yönetmenliği Matt Brown yapmaktadır. Filmin başrol oyuncuları ise Jeremy Irons (G.H.Hardy) ve Dev Patel (Srinivasa Ramanujan)’dır. 108 dakika (1:48st) süren filmin IMDB puanı ise 7.2’dir.

Sonsuzluk Teorisi Film Konusu

Gerçek yaşamdan uyarlanan filmde, rakamlarla arası müthiş derecede iyi olan Ramanujan, yaşadığı ülkede hiçbir değer görmemektedir. Ailesini geçindirmek için sürekli iş arayışında olan ve herhangi bir okuldan mezun olmadığı için sürekli başarısız olmaktadır. Yaptığı matematiksel çalışmalarla, matematik alanında çok iyi olan öğretim görevlilerine bile taş çıkartan Ramanujan, bu çalışmalarından olumlu bir sonuç çıkartamamaktadır.

Bu işin Hindistan’da değil İngiltere’de çözülebileceğine inanan Ramanujan, yaptığı çalışmaları İngiltere’deki profesörlere postalamaya başlamaktadır. Elbette profesörler çok da ciddiye almamaktadır. Trinity Üniversitesinden Profesör Hardy, Ramanujan’ı tanımak ve çalışmalarını yakından görmek için İngiltere’ye davet eder.

Çalışmalarında kendisine yardımcı olmaya çalışan Profesör Hardy, Ramanujan’ı kontrol etmeye çalışmaktadır. Ramanujan ise yaptığı çalışmaların tamamının ispatlı olduğu ve bunları yayınlamak için beklemenin çok uzun süreceğini söyler. Ramanujan’a destek verdiği için Profesör Hardy, diğer üniversite profesörleri tarafından alay konusu olabilmektedir. Profesör Hardy ise Ramanujan’ın yaptığı çalışmalara inancı günden güne artmaktadır.

Ailesini ve eşini Hindistan’da bırakan Ramanujan, yaptığı çalışmaların kabul görmesi için adım atılmasını sürekli tekrarlamaktadır. Artık kendisini kontrol edemeyeceğini anlayan Profesör Hardy, Ramanujan’ı diğer profesörlerin karşısına çıkartmaya hazırdır.

Filmi izlerken, başarının tesadüf olmadığını ve başarılı sayılabilmek için uğruna feragat edeceğimiz birçok şey olduğunu anlıyoruz. Yaşadığın ülkeyi terketmek zorunda kalmak, eşini ve aileni arkanda bırakmak gibi bir çok unsur mevcut filmde. İdealist olmak böyle birşey… İdealleri uğruna savaşabilmek. Film sonunda duygulanmamak elde değil. Böyle yaşamların olduğunu bilmek, daha fazla başarı için elbette büyük motivasyon kaynağı. Şimdiden keyifli seyirler diliyorum.

Sonsuzluk Teorisi Film Oyuncuları

Jeremy Irons, Dev Patel, Malcolm Sinclair, Raghuvir Joshi, Dhritiman Chatterjee, Stephen Fry, Arundathi Nag, Devika Bhise, Pádraic Delaney, Toby Jones, Jeremy Northam, San Shella, Richard Cunningham, Thomas Bewley, Anthony Calf.

Sonsuzluk Teorisi Film Fragmanı

Yorum yok

Ne düşündüğünü bizimle paylaş