Sophie Scholl Son Günler

Sophia Scholl – Die Letzten Tage orjinal adıyla 2005 yılında Alman yapımı olarak vizyona giren film, biyografi ve dram konusu ile 7.7 IMDB puanına sahiptir. Senaryosu Fred Breinersdorfer tarafından yazılırken, yönetmenliğini ise Marc Rothemund gerçekleştirmiştir. Başrollerinde Julia Jentsch, Fabian Hinrichs ve Alexander Held yer alırken, filmin süre 120 dakika (2:00 St)’tir.

Sophie Scholl Son Günler Film Konusu

Film İkinci Dünya Savaşı esnasında, Nazi Almanya’sında yaşanan baskıcı rejime karşılık kurulmuş Beyaz Gül örgütünün önde gelen üyeleri Sophie Scholl, Hans Scholl ve Robert Mohr’un hikayesini anlatmaktadır. Münih Üniversitesi öğrencileri olan Beyaz Gül üyeleri, yaşanan dönemin baskısına karşılık üniversitede bildiri dağıtmak istemektedirler. Fakat özellikle her yerde örgütlenmiş olan Naziler dikkate alındığında, bu gerçekten çok zor bir iş olarak görülmektedir. Hazırlanan bildirinin herkes üniversitede derste iken koridorlara bırakılması planlanmıştır. Bu işi Hans üstlenirken, Sophie ise kardeşi Hans’ı yalnız bırakmayacağını ve onunla birlikte olacağını söylemektedir.

Bildiriler hazırlandıktan sonra, ertesi gün belirlenen saatte valiz içerisinde üniversiteye sokulur. Hans ve Sophie bildirileri koridorların her yerine bırakmaktadır. Kağıt bulmanın büyük problem olduğu dönemde, hiçbir bildirinin israf olması istenmemektedir. Öğrencilerin dersten çıkmasına kısa süre varken, Hans kalan bildirileri en üst koridora bırakmaya karar verir. Sophie de onu takip eder. Bildiriler bırakıldıktan sonra, Sophie zil çaldığı esnada en üst kattan aşağıya doğru bildirileri atarak, tüm koridorun bildirilerle kaplanmasını sağlar. Fakat çok geçmeden bunun yasadışı bir bildiri olduğu ve şüphelerin Sophie ve Hans’tan başkası olmadığı anlaşılır.

Hemen soruşturulmaya başlanan olayda, Sophie hiçbir şekilde bu olayın sorumluluğunu kabul etmezken, kardeşinin itiraf etmesi sonucu olayı üstlenmek zorunda kalır. Sıkı geçen sorgulamaların ardından, elde edilen kağıtların kaynağı, örgütte yer alan diğer üyelerin ortaya çıkarılması istenmektedir. Fakat günün sonunda halk mahkemesi adı verilen ve tamamı rütbeli subaylardan oluşan, mahkeme karşısına çıkarılarak; Başta Nazi Almanyasını yıkmak, vatana ihanet, düşmana yardım etmek…. vb suçlamalarla haklarında infaz kararı verilir ve uygulanır.

Sophie Scholl Son Günler Film Yorumu

Yaşanan döneme karşılık artık bir şeyleri değiştirmenin zamanına inanmış olan Beyaz Gül üyelerinin hazırlamış oldukları plan, maalesef infaz edilmeleriyle son bulmuştur. Film yaşanan dönemde Hitler’e ve kanunlarına karşı gelmenin sonunu anlatmaktadır. Filmde özellikle Sophie karakterinin seçimi konusunda gerçekten başarılı olduğuna inanıyorum. Julia Jentsch’in yüzündeki masumiyet bu olayı anlatmak için oldukça iyi seçim olmuş.

Filmde Sophie’nin dik duruşu, sorulara karşı cevapları ve tavrı gerçekten dönemine ve yaşıtlarına göre, bende oldukça hayranlık uyandırdı. Yaşadığı dönemde 22 yaşında olan Sophie Scholl, kendini savunurken mahkeme karşılık “Bizim yargılandığımız bu yerde yakında sizler yargılanacaksınız!” cevabını vermiştir. Ayrıca; infaz edilmeden önceki sözü ise “Ne üzücü, böylesine güzel bir gün, böyle bir güneş ve ben gitmek zorundayım.” deyim yerindeyse en vurucu anlardan biri olmuştur. Sovyet Ordusu, Almanya’yı işgale başladığında, o dönem dışarıya kaçırılan Beyaz Gül üyeleri tarafından hazırlanan bu bildiri müttefik kuvvetler tarafından şehrin üzerine yağdırılmıştır.

Sophie Scholl’un film sonundaki resminin beni oldukça duygulandırdığını belirtmeden geçemeyeceğim. Filmi izledikten sonra insanın kafasında yerli yersiz bir çok soru oluşuyor. Eminim keyif alacağınız bir film olacaktır.

Şimdiden keyifli seyirler diliyorum.

Sophie Scholl Son Günler Film Oyuncuları

Julia Jentsch, Alexander Held, Fabian Hinrichs, Johanna Gastdorf, André Hennicke, Florian Stetter, Maximilian Brückner, Johannes Suhm, Lilli Jung, Klaus Händl, Petra Kelling, Jörg Hube, Franz Staber, Maria Hofstätter, Wolfgang Pregler

Sophie Scholl Son Günler Film Fragmanı

Yorum yok

Ne düşündüğünü bizimle paylaş