Sosyal Medya Canavarı: Oğuzhan Saruhan

Dijital dünya günümüzde artık göz ardı edilmeyecek şekilde realiteye dönüştü. Bir gerçekten ziyade yapılması, uygulanması zorunlu bir hal aldı. Bu yüzden realite diyorum. (Gerçek aşırı bir mana içeriyor) Elbette zorunlu derken sırf yapmak için yapmak değil, en iyisini sunmak ve en yüksek verimi yani geri dönüşümü elde etmek için bir zorunluluk haline dönüştü. Bunu kişisel anlamda düşündüğümüzde ilköğretim, lise yada üniversite eğitimi almak kadar önemliyken, işletmeler için ise varoluş anlamını taşımaktadır. Küreselleşen dünyada, küresel markalar varolan yerel markaları yutmaya hazırlanıyorken; fırsatçı, zamanın ruhunu okuyan yerel işletmeler ve markalar ise devleşme yolunda büyük aşamalar kaydetmektedirler.

Son iki yıldır ısrarla her işletmenin küçük bile olsa, bir stüdyosunun olması gerektiğini dile getirmekteyim. Nitekim herkes artık kendi sandalyesinde yönetmen. Reklam vermek, içerik hazırlamak eski usül medya kanallarında çok ciddi maliyetler yaratsa da artık sosyal medya sayesinde bu durum büyük oranda aşıldı. Sıradan akıllı bir telefon bile sizleri akılalmaz yerlere sürükleyebiliyor. İyi bir fotoğraf makinası, kamera ve en azından birkaç program bilgisi. Word, Excel, Powerpoint (ki çoğu kişi hala bunları kullanmayı bilmez) ama en azından photoshop bilmek ve basit usülde bir video editör programı ile çalışmayı bilmek gerçekten önemlidir (Hatta siz zahmet etmeyin diye her gün Apple Store ve Google Play’de buna benzer uygulamalar üretilmektedir) Tüm rakipleriniz arasından sıyrılmak yada rakipsiz iseniz daha geniş kitlelere ulaşmanız açısından size yardımcı olacaktır.

Bugün için Facebook, Twitter, Instagram, Youtube, Linkedin olsa bile yarın ne olur bilemeyiz ama günümüzün sosyal medyadaki dev oyuncuları bunlar. Üstelik kullanmak ücretsiz. Büyük kitlelere erişmek, adınızdan söz ettirmek, satış rekorları kırmak ve daha fazlası sizin elinizde, üstelik yine ücretsiz. Tabi bu iş için bu işten anlayan ehil biri lazım yada ehil olmak yani işi bilmek. Biz de herkes herşeyi biliyor elbette, sıkıntı yok:)

Sosyal Medya Canavarı Olmak İster Misin?

Mütevazi davranıp “hayır ben bilmiyorum” diyenlerdenseniz yada bilgiye aç, günümüz girişimci ruhuna sahip, yeniliği, gelişmeyi yaşantınızın merkezine koyanlardansanız tavsiyem sektörel gelişmeleri, kitapları, eğitimleri, seminer vs. takip etmenizdir. İşte bu noktada size müthiş bir tavsiyem var! Sizi gerçekten bir sosyal medya canavarına dönüştürecek, bir yığın birikim, deneyim ve gözlemlerini kitap haline getiren Oğuzhan Saruhan’ın “Sosyal Medya Canavarı Olmak İster Misin?” kitabını tavsiye ediyorum. A’dan Z’ye sosyal mecralarda nelerin döndüğünü, nelerin olduğunu rahatlıkla anlayacağınız, sosyal medya kanallarınızı geliştireceğiniz ve ölçümleyebileceğiniz bir yığın bilgi mevcut.

Kitapta sosyal medyada neden yer almanız gerektiği, nasıl davranmanız, nasıl duruş sergilemeniz, nasıl tepki vermeniz gibi bir çok konu başlığı bulacaksınız. Ve her bir sosyal medya kanalı için ayrı ayrı hazırlanmış taktikler mevcut. Oldukça samimi bir dil kullanması, tecrübe ve gözlemleri aktarması gerçekten önemli. Nitekim bu dünyada başınıza gelebilecek her türlü durum için örnek, bu örnekler ile karşılacağınız yaklaşık tepkiler ve tepkilerin nasıl pozitif olarak geri dönüşüm sağlayacağını samimiyetle anlatmış.

Ayrıca kitapta özellikle istatistik arayanlar için bir çok site önermesi mevcut. Ki istatistik seven biri olarak en çok kazanım sağladığım yönün bu olduğunu söyleyebilirim. Bunun dışında kitabın 276. sayfasındaki Apple’ın “Think Different” reklam metni ile tanışmak çok büyük keyif verdi. Evet ilk kez okudum ve bence harika bir reklam metni.

Delilerin şerefine. Uyumsuzların. Asillerin. Sorun çıkaranların. Kara deliklerde yuvarlak çivilerin. Dünyayı farklı görenlerin. Onlar kurallardan hoşlanmazlar. Ve statükoya saygı duymazlar. Onlardan alıntı yapabilirsiniz, onlara katılmayabilirsiniz, onları yüceltebilir yada kötüleyebilirsiniz. Yapamayacağınız tek şey onları göz ardı etmektir. Çünkü onlar bir şeyi değiştirirler. İnsan ırkının ilerlemesini sağlarlar. Ve kimileri onları deli olarak görse de, biz dahi olarak görüyoruz. Çünkü dünyayı değiştirebileceklerini düşünecek kadar çılgın olan insanlar… bunu yapan insanlardır.

Hepimiz sosyal medyadayız; işletme olarak, marka olarak yada kişisel… “Bu işi daha iyi nasıl yapabiliriz?” sorularının bir çok cevabı bu kitapta. Tavsiye olunur.

Yorum yok

Ne düşündüğünü bizimle paylaş