Sosyal Medyada Doğru Paylaşım Sıklığı Nedir?

Bir çoğumuza göre farklılık gösterse de işletmeler adına sosyal medya kanallarında yapılan paylaşım adetleri önemli bir başlıktır. Takipçi kazanmak kadar, takipçiyi elde tutmak da önemlidir. Yaptığınız paylaşımdan dolayı takipçi sayınızın eksildiğini gözlemlemişsinizdir. Ayrıca önemli olan paylaşım adedi değil, içeriğin kalitesidir.

Paylaşılan içeriğin kalitesini bir tarafta tutarsak, günlük paylaşım rakamları takipçilerinizde sadakat yaratmak adına, takipçilerin büyük bir kısmına veya potansiyel takipçilerinize ulaşmak adına önemlidir. Takipçilerinizin tamamı paylaşım yaptığınız anda online değildir ve bu sadece bir kısmına ulaşacaktır. Peki ya kalan kısmı?

Bir gazete, dergi yada sürekli içerik üreten bir pozisyondaysanız paylaşım sayılarınızın kontrol altında olmasında yarar var. Örneğin, bir gazete hesabı yönetiyorsanız haberleri kategorize edip önem derecesine göre sıralayıp paylaşım yapmanız takipçileriniz tarafından olumlu karşılanacaktır. Aksine internet sitesi trafiğini arttırmak adına haber değeri olmayan paylaşımlar yapmanız bir süre sonra takipçilerinizin canını sıkıp sizi takip etmekten vazgeçmelerine sebebiyet verecektir.

Peki sosyal medya kanallarında optimum paylaşım sıklığı ne olmalıdır, maksimum verimliliği nasıl elde ederiz? Aslına bakarsanız takipçilerinizin online olma zamanlarını çok iyi analiz ettiyseniz bu size en sağlıklı ipucunu verecektir.

Her mecranın kendine has tarzı vardır. Bu anlamda herbiri bir diğerinden bağımsızdır. Hepsinin farklı doğruları vardır. Şimdi bunlara birlikte gözatalım.

Facebook’da Doğru Paylaşım Sıklığı Nedir?

Diğer sosyal ağlara oranla Facebook’da ilişkiler daha sıkıdır. Aile, akraba, arkadaş gibi çevremiz söz konusu olduğu için, bunların yaptığı paylaşımları, aktiviteleri takip etttiğimiz yegane platformdur. Değeri yüksek bir mecradır. Bu yüzden sık sık paylaşım yapmanız buradaki kullanıcıları çabuk bıktırır ve “DISSLIKE” yemeniz an meselesidir.

Yapılan paylaşım içeriğinin değerli ve takipçinin ilgi alanında olması, takipçiye; bilgi, tecrübe, fırsat, yenilik aktarması önemlidir.

Bu anlamda yapacağınız paylaşım sayısı haftalık minimum 4, maximum ise 10 olmalıdır.

Twitter’da Doğru Paylaşım Sıklığı Nedir

Sıradışı bir sosyal ağ olan Twitter’da paylaşım sayısını kestirmek oldukça güç. Gündeme göre sıklıkla değişen ve her kesimin bir konu ile ilgili minimum bir iki şey söylediğini varsayarsak timeline’nın nasıl olabileceğini tahmin ediyorsunuzdur. Gerçek zamanlı paylaşım yapılan bir mecra olduğundan spesifik bir karaktere sahiptir. Sıradışı durumları varsaymazsak, takip edilen kişi sayısının çokluğu ve birden fazla paylaşımın timeline’da yer alması takip güçlüğü oluşturabilmektedir. Bu kadar paylaşımın yapıldığı mecrada takipçiye beklentiyi veremediğiniz an unfollow yemeniz aşikar.

Takipçilerinize ilgili ve kaliteli içerik sunduğunuzu varsayarsak; Twitter’da yapılacak optimum paylaşım sayısı günlük minimum 3, maksimum ise 10 adet olmalıdır.

Linkedin’de Doğru Paylaşım Sıklığı Nedir?

Facebook gibi ilişkilerin sıkı olduğu, çalışma arkadaşların oluşturduğu bir sosyal mecra özelliği taşıyor. Burada yapılan paylaşımların iş hayatından olması, başarı, yol gösterici, inovasyon, terfi, gibi özelliklere sahip olması önemlidir.

Linkedin’de yapılması gereken paylaşım sayısı haftalık minimum 2, maksimum 5 adet olması. İş içeriğine sahip olması gerektiğini de unutmayın.

Google Plus’da Doğru Paylaşım Sıklığı Nedir?

Ülkemizde çok aktif kullanılmamasına rağmen Google Plus’da yapılan paylaşımların değeri Google arama motoruna etkisi oldukça büyük. Burada kullanılan anahtar kelimeler, hashtag’ler büyük bir öneme sahip. Özellikle blog özelliğinde kullananlar için yoğun bir trafik sağlayıcı olarak düşünülebilir. Aynı zamanda Google arama sonuçlarına büyük etki ettiğini de söyleyebiliriz.

Burada yapılan paylaşımlarda anahtar kelimeler yani hashtag’ler kullanılması unutulmaması gereken bir konu olduğunun altını tekrar tekrar çizelim.

Google Plus’da yapılması gereken paylaşım sıklığına bakarsak; haftalık minimum 3 maksimum ise 10 adet olması. Google Plus’ın sitenize ziyaretçi akışını arttıran güçlü bir sosyal mecra olduğunu da unutmayın.

Yorum yok

Ne düşündüğünü bizimle paylaş