Sovyet Ordusu Anıtı

Sovyet Ordusu Anıtı ; Sofya‘da görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Kocaman bir parkın içerisinde bulunan anıt, Çar Osvoboditel Bulvarı’nda, Orlov Most ve Sofya Üniversitesi yakınlarında yer almaktadır. Anıtın bir diğer tarafı ise oldukça geniş bir meydana ev sahipliği yapmaktadır. Turistik özelliğinin dışında, hemen yanı başında bulunan büyük ve yemyeşil parkta vakit geçiren insanlar, çevresinde bulunan banklarda oturanların dışında, anıt gençlerin toplanma yeri de olabiliyor.

Sovyet Ordusu Anıtı

Sovyet Ordusu Anıtı

Anıt, 1954 yılında İkinci Dünya Savaşı esnasında hayatını kaybeden Sovyet askerlerini onurlandırmak için inşa edilmiş. Anıt’ı ziyaretim esnasında önemli bir güne denk gelmişim ki, etrafında çelenkler bulunuyordu. Sonrasında ise tüm şehirdeki heykellerde de aynısını gördüm. Anıtın tepesinde yer alan figürler ise oldukça etkileyiciydi. Sovyet Ordusundan bir asker, Bulgar bir erkek ve bebeğini tutan özgürlük savaşçısı Bulgar bir kadını tasvir ediyor. Anıtın arkasında ve sağında ise savaş zamanı tasvir eden heykeller bulunuyor.

Sovyet Ordusu Anıtı

Anıttan inip meydana gelindiğinde, sağda ve solda olmak üzere, bence çok güçlü tasvire sahip iki ayrı (heykeller grubu diyebilirim) küçük anıt bulunuyor. Burada ise küçük bir kız çocuğunun; sarıldığı annesini, yolculayan bir başka anne figürü (Yani anne-kız-torun sanırım) oldukça etkileyiciydi benim için. Ayrıca elinde bebek bulunan asker de bir başka gözlem keyfi verdi bana.

Anıt dönem dönem protestoların da yeri olabiliyor. Pop-Kültür protestolarında anıtta yer alan figürler boyanarak protesto olayları gerçekleştirilebiliyor. Muhtemel Sofya seyahat listenizin başında olması gereken bir yer 🙂

Sovyet Ordusu Anıtı

Sovyet Ordusu Anıtı

Sovyet Ordusu Anıtı

Sofya Vlog

Kapıkule Sınır Kapısı’ndan Sofya’ya otostop ile gittiğim ve Sofya’nın önemli yerlerini ziyaret ettiğim Sofya Vlog’unu izlemeyi ve kanalıma abone olmayı sakın unutmayın 🙂

Yorum yok

Ne düşündüğünü bizimle paylaş