Soysuzlar Çetesi – Inglourious Basterds

Quentin Tarantino senaryosunu yazdığı ve yönettiği Soysuzlar Çetesi (Inglourious Basterds) 2009 Amerikan yapımı Macera, Dram ve Savaş konuludur. Filmin başrollerinde ise Brad Pitt (Teğmen Aldo Raine), Christoph Waltz (Albay Hans Landa), Diane Kruger (Bridget von Hammersmark), Mike Myers (General Ed Fenech) yer almaktadır. 153 dakika (2:33 st) süren filmin IMDB puanı ise 8.3’tür.

Soysuzlar Çetesi – Inglourious Basterds Film Konusu

II. Dünya savaşı döneminde Fransa’da geçen filmde bir yanda Yahudi’leri yakalamaya çalışan Nazi komutanlar, diğer taraftan Nazilere karşı bir araya gelmiş soysuzlar çetesi. Ailesi katledilen Shosanna’nın kaçarak Paris’e gelmesi ve burada yeni bir kimlikle hayatına devam etmesi ile Teğmen Raine’ne ile ortak planladıkları ve yollarının kesiştiği bir hikayeyi konu almaktadır.

Teğmen Raine ve Soysuzların Çetesi, yakaladıkları Nazi askerlerini akıl almaz yöntemlerle öldürerek Nazi askerler arasında nam salmışlardır. Nazi askerleri tarafından her birinin lakabı bilinmektedir. Aynı zamanda Nazi askerlerinin de gerçekleştirdikleri başarılara göre lakapları vardır.

Paris‘de, Alman propaganda bakanı Joseph Goebbels hazırladığı filmin gösterimi için Shosanna’nın işlettiği sinemayı seçmeleri, zamanında Nazi askerlerinden kaçan Shosanna için bir fırsat olmuş ve Shosanna bu fırsatı kullanacaktır. Aynı zamanda Soysuzlar Çetesi de film gösteriminin yapılacağı yere Hitler ve üst düzey Nazi komutanlarının geleceğini öğrenmeleri üzerine burayı basıp tüm Nazi subaylarını öldürmek isteyeceklerdir.

Filmin oldukça heyecanlı geçtiğini söyleyebilirim. Hatta şu ana kadar izlediğim en heyecanlı film diyebilirim. 153 dakika boyunca aralıksız seyrettim. Olayların tümevararak birleştiği, özellikle Alman Nazi’lerin her olayı en ince ayrıntısına kadar dikkatle takip etmeleri, Albay Hans Landa’nın olayları çözümlemesi ve zekası gerçekten beni hayran bıraktı. Oyunculara diyecek laf yok elbette 🙂 Brad Pitt, Christoph Waltz, Diane Kruger gerçekten müthiş oynamışlar. Şiddetle izlemenizi tavsiye ederim.

İyi seyirler diliyorum…

Soysuzlar Çetesi – Inglourious Basterds Film Oyuncuları

Brad Pitt, Mélanie Laurent, Christoph Waltz, Eli Roth, Michael Fassbender, Diane Kruger, Daniel Brühl, Til Schweiger, Gedeon Burkhard, Jacky Ido, B.J. Novak, Omar Doom, August Diehl, Denis Ménochet, Sylvester Groth

Soysuzlar Çetesi – Inglourious Basterds Film Fragmanı

Yorum yok

Ne düşündüğünü bizimle paylaş