Film Gibi Kitap “Yakıcı Sır”

Yakıcı Sır kitabı Stefan Zweig tarafından 1913 yılında henüz 32 yaşında yazılmış efsanevi bir kitap. Tıpkı ödüllü bir film senaryosu gibi. Yakıcı Sır, Satranç kitabından sonra en çok beğendiğim eseri oldu. Kitabı okurken ne zaman bitecek, akmıyor, off-puff dediğim olmadı kesinlikle. Aksine her bölümünü bitirdiğimde hadi bir bölüm daha bitireyim dedikçe sonuna geldiğim bir eser oldu. Daha önce okuduğum ve sıkıldığım, hatta hiç birşey anlayamadığım hikayeleri de olmuştu. Fakat Yakıcı Sır için böyle bir durum asla söz konusu olmadı.

Avusturyalı yazar Stefan Zweig, kitap yazmak yerine resmen kitap içerisine film yerleştirmiş. Nitekim kısa bir araştırma yaptığımda kitabın 1988 yıllında drama konulu filminin (Yanan Sır) olduğunu da öğrenmiş oldum. Kitabın konusu Avusturya’nın Semmering adlı bölgesinde bir otelde vakit geçirmek için gelen Avusturya’nın küçük aristokrat ailelerinden birine mensup, hazinede memur olarak çalışan Baron Otto von Sternfelt’in otelde ilgisini çeken Bayan Blumental ve oğlu Edgar arasında geçmektedir. Baron’un tasviri öylesine mükemmel bir şekilde yapılıyor ki kitapta, resmen zihninizde bir set ortamı kurulup “motor” sesinin duyulduğunu hissediyorsunuz. Bayan Blumental’ın oğlu Edgar hasta ve kendini daha iyi hissetmesi adına otele getirilmiş. Fakat kendisini küçük, çocuk görenlerden öylesine sıkılmış ki, annesi Bayan Blumental ile tanışmasına köprü görevi olduğunu hissetmeden Baron’un kendisi ile arkadaşlık kurmasına oldukça sevinmiştir.

Baron’un, Bayan Blumental ile tanışmasına fırsat veren Edgar, kendisine karşı gösterilen ilgi oldukça hoşuna gitmiş ve bu ilgi Baron ile sürekli daha fazla vakit geçirme isteğine dönüşmüştür. Fakat artık Baron ve Bayan Blumental arasında bir ilişki başlamış ve Edgar ortada fazlalık ve can sıkan bir çocuk olarak durmaktadır. İlk günki tavrı ile tanıdığı Baron’un, sonradan değişen tavrına karşı anlam veremeyen Edgar, ilk başlarda annesinin onu kendisinden ayırdığını ve aralarında bir sır olduğunu düşünmeye başlamıştır. Artık nereye giderlerse onlarla gitmekte, Baron ve Bayan Blumental’i yalnız bırakmamaktadır. Baron ve Bayan Blumental ise yalnız olabilmek adına çeşitli küçük oyunlarla Edgar’ı atlatmaktadırlar. Edgar’ın ikili arasında bu merakı en sonunda bir gece yarısı Baron’u dövmesine kadar ilerleyince, olay patlak veriyor.

Edgar, ikilinin arasındaki sırrı öğrenemeden otelden kaçıp anneannesinin yanına gitmiştir. Bu süre zarfında aklından geçenler ve yaşananlar kendisinde daha büyük bir merak ve sır uyandırmıştır. Anneannesinin evine geldiğinde ise onu annesi Bayan Blumental karşılamıştır. Azar işitmek, bağırılıp, çağırılacağını düşünen Edgar, tam tersine ailesi tarafından sıcak bir şekilde karşılanmıştır. Babasının sorgularına karşılık annesiyle sık sık göz göze gelen Edgar, uyku vakti annesini kendisini öpmesi ve uykuya dalması ile son bulmuştur.

Mutlaka okuyun diyeceğim kitaplar arasındadır Stefan Zweig Yakıcı Sır. Kitap ile ilgili düşüncelerinizi mutlaka benimle paylaşın. Şimdiden keyifli okumalar diliyorum. Hoşçakalın.

1 Yorum
  • Songül Asrağ
    15:38h, 14 Şubat 2019 Cevapla

    Çoook güzel muhteşem

Ne düşündüğünü bizimle paylaş