Sveta Sofya Heykeli

Sveta Sofya Heykeli Sofya‘da gezilip görülecek yerler arasında yer alan, Berlin‘deki Zafer Sütunu‘na çok fazla benzemektedir. Esasında daha büyük ve gösterişli birşey bekliyordum ama beklentilerimin altında kaldığını söyleyebilirim. Özellikle çarşı gibi bir merkezde binaların arasında sönük durması hiç hoş değildi doğrusu 🙂 Daha ziyade açık bir meydanda yer alacak bir heykel olduğu kanaatindeyim. Nitekim bahsetmiş olduğum Berlin’de yer alan Altın Heykel tam olarak açık bir meydanda, ihtişamlı bir heykeldir.

Sveta Sofya Heykeli

Sveta Sofya Heykeli Tarihi ve Anlamı

Geriye yönelik uzak bir tarihi olmamakla birlikte Sveta Sofya Heykeli, 2000 yılında Lenin heykelinin yerine, Heykeltraş Georgi Chapkanov tarafından bakır-bronz karışımından yapılmış. Yaklaşık 7 metre yüksekliğinde bir sütun üzerine konulmuş, toplamda 15 metre civarı bir yüksekliğe sahiptir. Heykelin bulunan taç; 1900’lü yıllarda Sofya eski amblemi yani kaderi sembolize etmektedir. Çelenk şöhreti, baykuş ise bilgeliği temsil etmektedir.

Sofya Vlog

Kapıkule Sınır Kapısı’ndan Sofya’ya otostop ile gittiğim ve Sofya’nın önemli yerlerini ziyaret ettiğim Sofya Vlog’unu izlemeyi ve kanalıma abone olmayı unutmayın 🙂

Yorum yok

Ne düşündüğünü bizimle paylaş