Tarihi Eczane Müzesi

Lviv‘de gezilecek yerler arasında, Opera ve Bale Binası kadar popüler olan Tarihi Eczane Müzesi de yer alıyor. Aslında bir Eczane Kütüphanesi de diyebiliriz. Rynok Meydanında yer alan Tarihi Eczane Müzesi’nin geçmişi 1730’lu yıllara kadar dayanmaktadır.

Tarihi Eczane Müzesi

Tarihi Eczane Müzesi

Yaklaşık üç yüz yıldır hizmet veren eczane, benzersiz taş binalar arasında yer alırken, 1972 yılında ise ulusal müze ünvanını almıştır. Dışarıdan bakıldığında her ne kadar eczane gibi durmazsa da (bizim bildiğimiz şekilde eczaneler), içeri girildiğinde hala aktif eczacılık hizmeti veren, içeride alış-veriş yapan insanları görmek mümkün. Bir yandan alış-veriş yapılırken diğer yandan ise ziyaretçiler tarafından gezilebiliyor. Giriş kısmı antre büyüklüğünde olsa da, raflarda yer alan eski ilaç saklama kapları, heykelleri, 19. yüzyılın başlarında Viyana ressamları tarafından yapılan ve evrenin dört ana bileşini olan ateş-su-toprak ve havayı sembolize eden tabloları hayranlıkla izliyorsunuz.

Tarihi Eczane Müzesi

Kimyagerlerin kullandığı teraziler, eski kasalar, porselen, çanak çömlek, cam ve ahşaptan yapılmış ХV-ХVI yüzyılda yapılmış seramikler, taştan yapılmış çeşitli eczane harçları, dökme demir, pudra şekeri ve benzeri çeşitli eczaneler ve ilaçlar, tabletleri ve hapları yapmak için kullanılan ilk el aparatlarının örnekleri, tıbbi bitki hammaddelerinden su üretmek için çeşitli presler ve ölçüm cihazlarını bu müzede sergilenmektedir.

Müzede sadece eczacılığa ait materyallerden değil aynı zamanda 1868 yılında kurulan Halutske eczacılar topluluğunun faaliyeti hakkında belge materyalleri, kurucularının fotoğrafları, XIX – XX yüzyılların doktorlarının ve eczacılarının orijinal diplomaları da var.

Tarihi Eczane Müzesi

Müze esasında Lviv’de Tıp ve Eczacılık Biliminin kronolojisi de yansıtmaktadır. Binanın dış cephesinde ise Yunan tıp ve sağlık tanrısı Aesculapius’u ve Yunan tanrıçası olan kızı Hygiene’i tasvir eden iki heykeli de görebilirsiniz. Yolu Lviv’e düşecek olanlara özellikle tavsiye ettiğimi belirtmek istiyorum. Şimdiden keyifli yolculuklar diliyorum 🙂

Lviv Vlog

Youtube kanalımda yayınladığım Lviv Vlog’unu seyretmeyi ve kanalıma abone olmayı sakın unutmayın 🙂

Yorum yok

Ne düşündüğünü bizimle paylaş