Taşrada Düğün Hazırlıkları

Taşrada Düğün Hazırlıkları kitabı, Franz Kafka‘nın yazdığı ilk eserlerden biridir. Aslında tam olarak eser diyemeyiz. Çünkü özellikle Franz Kafka; ölümünden sonra Max Brod’a yakması şartıyla verdiği notlarından oluşmaktadır. Tıpkı Mavi Oktav Defterleri gibi… 1907-1908 yıllarından Franz Kafka’nın el yazmalarının bir araya getirilerek oluşturulmuş olan Taşrada Düğün Hazırlıkları kitabı, bazı bölümlerinde eksik olmasına rağmen hemen hemen bir bütünü tamamlamaya yetecek şekilde düzenlenmiştir.

Taşrada Düğün Hazırlıkları Kitap Konusu

Yoğun bir şekilde gözlemlerin aktarıldığı eser toplamda üç bölümden oluşmaktadır. Yaklaşık olarak yayın evinin baskı düzenine göre 30-40 sayfadan oluşmaktadır. Kitap bitirildikten sonra geriye dönüp sorgulanacak durumun başında ne anladım değil, Franz Kafka’nın yazım, düşünce, gözlem deneyimini görmek, kısmen de olsa bilgi edinmek olabilir. Kitapta özellikle memur Eduard Raban’ın nişanlısı Betty’yi ziyaretini anlatan bir durum hikayesidir. Raban’ın nişanlısı görmek üzere köye yolculuğunu anlatırken, bu yolculukta hemen hemen gerçekleşen her olayı çok iyi gözlemle ve aktarma gücünü gözler önüne seriyor.

Belki edebiyat dünyası insanları bu eser üzerine uzun uzun söylemlerde, incelemelerde bulunabilir veya bulundular. Bir okuyucu olarak değerlendirme düzeyim kısmen burada sonlanmaktadır. Sizlere de keyifli okumalar diliyorum 🙂

Yorum yok

Ne düşündüğünü bizimle paylaş