Tatil Sepeti Deneyimi

Tatil için rezervasyon yaparken her ne kadar seyahat acentelerini kullanmasam da ilk deneyimimde problem yaşamak bu tarz acentelerden uzak durmamın ne kadar doğru bir tercih olduğunu gösterdi. Aynı zamanda bu acentelerin arka planda müşterilere karşı nasıl tutum takındıklarını, müşteri memnuniyetine ne kadar önem verdiklerini de test etmiş oldum.

Tatil Sepeti Rezervasyon Deneyimi

Üç kişilik (erkek) arkadaş grubuyla bu yazı serin sularda geçirme niyetiyle yaptığımız otel rezervasyonunda, beğendiğimiz oteli tatilsepeti.com danışmanıyla paylaşarak netleştirdik. Ödememizi gerçekleştirdikten sonra, otel odasının iki kişilik olduğunu ve mümkünse üçüncü bir yatak konulmasını rica ettik. Nitekim hızlı bir şekilde geri dönüş sağlanarak talebimizi kabul ettiklerini ve otel tarafından belirlenen tarihlerde odaya ekstra bir yatak daha konulacağını belirttiler.

Buraya kadar her şey hoş güzel, lakin! Rezervasyon onayından sonra (otele giriş tarihimize bir hafta kala) tatilsepeti.com ’dan aranarak otel yönetiminin rezervasyonu iptal ettiği, otelin üç bekar erkeği kabul etmeyeceğini belirterek başka bir otel tercih etmemiz gerektiğini söylediler.
–Nasıl yani? dedim. –Onaylanmış bir rezervasyonu hangi gerekçe ile iptal ediyorsunuz?
+Efendim otelde kalan erkek misafirler problem yaratmışlar, otel yönetimi artık sadece erkek misafir kabul etmeyeceğini belirtti.
-İyi de başkasının yarattığı problemden neden biz sorumlu tutuluyoruz?
+Efendim otellerin böyle bir inisiyatifi mevcut.
-Böyle bir inisiyatif anayasanın eşitlik ilkesine aykırı! Çözümünüz nedir?
+Efendim size önereceğimiz otellerden tercih yapabilirsiniz
-Fiyat farkı oluşacak mı?
+Çok fazla değil efendim
-Neden ekstradan para ödüyorum? Bu bizim hatamız değil, rezervasyon yaptığımız gün daha az ödeyeceğimiz otelleri bize sunarak, bugün ki tarih üzerinden üstüne para istiyorsunuz! Otelden ve sizden şikayetçiyim, diyerek telefonu kapattım.

Kültür ve Turizm Bakanlığını arayarak söz konusu seyahat acentesini, oteli şikayet etmek istediğimi belirttim. Oradaki çalışan da ayrı bir kafada. –Efendim oteller isterse böyle bir uygulama yapabilirler, şeklinde açıklama yapıyor. +Hayır efendim, böyle bir uygulama yapamaz, anayasanın eşitlik ilkesine aykırı. Fakat çiftlere 3.000 TL olan fiyatı bekar erkekler için 6.000 TL yapar, bu da “otelime bekar erkek almıyorum” manasına gelir ben de anlarım, şeklinde açıklama yaptım. –Efendim bahsetmiş olduğunuz acente TURSAB’ın yetkili acente listesinde yok. +Nasıl yani? –Efendim yasal faaliyet yürütmüyor. +Belki ticari adı başkadır, yoksa böyle bir acente nasıl faaliyet gösteriyor? –Efendim şikayetinizi aldım, TURSAB’ı da arayabilirsiniz, dedikten sonra şok oldum. Bakanlıkta yetkili biri nasıl olur da böyle bir şey diyebilir.

Hemen TURSAB’ı aradım Tatil Sepeti ‘nin yetkili seyahat acentesi olup olmadığını sordum. Yetikili: –Olur mu efendim, ticari ismi mevcut (adını hatırlamıyorum) ve faaliyetleri yasal. Birkaç gündür bu tarz şikayetleri almaya başladık, dedikten sonra. Teşekkür edip kapattım. Avukatımı arayıp durumu anlattıktan sonra, Tatil Sepeti ‘nden yazılı belge istememi, rezervasyonun hangi tarihte yapıldığını, ödemenin hangi tarihte alındığı ve rezervasyonun iptal nedenini içeren bir mailin gönderilmesini talep etmemi söyledi. Son görüşmeyle birlikte tatilsepeti.com yetkilisine mağduriyetimizin giderilmesini, fiyat farksız alternatif otellerin sunulması ve yukarıda bahsi geçen mailin tarafıma iletilmesini istedim. Aksi taktirde Tüketici Mahkemesine başvuracağımı, aynı zamanda hizmette erkek-kadın sınıf farkı yaratılarak, anayasanın eşitlik ilkesine aykırı davranıldığını ve bu yüzden oteli mahkemeye vereceğimi belirttim.

Bu diyalogdan kısa bir süre sonra aranarak –Efendim. Problem giderildi, fiyat farkı ödemeksizin aynı standartlarda belirttiğiniz otele rezervasyonunuz yapıldı. Şimdiden iyi tatiller diliyoruz, diyerek işin içinden çıktılar. Aynı otele rezervasyon tarihimde daha az ödeyebileceğimi de unutmadan söyleyeyim. Otele gittiğimizde ise otelin misafirleri tıpkı bizim gibi mağdur edilmişlerin oteli olarak gözüme geldi. Tatile mi geldik, cenaze evine mi belli değil.

Buradan yola çıkarak bir daha asla tatilsepeti.com ‘dan rezervasyon ve işlem yapmayacağımı, -aynı zamanda herhangi bir seyahat acentesi için de dahildir bu söylemim- olabilecek problemlerden keyfinizin kaçması, zarar etmemeniz için yapılan işlemlerin ispatı adına tamamını kayıt altına almanız veya belgelendirmeniz (e-mail de olabilir) çok çok önemlidir. Paranızla rezil olmamak adına bahsetmiş olduğum noktaya dikkat etmeniz sizlerin faydasına olacaktır.

5 Yorum
 • Aysen
  21:39h, 06 Mart 2019 Cevapla

  31 mayıs 2019 tarihli maxi italya turu aldım ancak bu yorumları okuduktan sonra çok tedirgin oldum önce okumuş olsaydım kesinlikle başka acenta tercih ederdim

 • Aslı Yüksel
  01:09h, 30 Ocak 2019 Cevapla

  Tatil sepetine güvenmiyorum.Satın aldığımız tatilin belgelerini bile email ile gönderdikten 10 gün sonra arayarak sizin rezervasyonunuz olmamış otelden onay alınmamış diyerek iptal eden ,başka otel bakalımmı diyerek 1500 tl farkla mecburen başka otele reservasyon yapmak zorunda kaldığımız saçma şirkettir.

 • Nurgul Hedef
  13:01h, 08 Temmuz 2018 Cevapla

  Adım Nurgül Hedef. Birileri beni duyuyorsa arasın ve problemimizi çözsün. Artık rica etmiyorum emir kullanıyorum cümlelerimi. 1 Temmuz’da tatil sepetini arayarak Kuşadası’ndan konaklamak istediğim oteli ilettim, müşteri temsilcisi Mustafa Bulut istediğim otelde yerkalmadığını, aynı konsepte sealit hotel de yer olduğunu bildirdi. Bende buna onay verdim.rezervasyonumuzu anlatıyorum, iki aile, bir ailede anne-baba- çocuk şeklinde toplam 3 kişi yani 2 aile 6 kişiyiz. 7-9 temmuz arası iki aile tümden konaklayacak 9 temmız da babalar otelden ayrılacak, anne ve çocuklar 9-12 temmuz arası tatil devam edecek şekilde. Mustafa Bulut (rezervasyonu yapan kişi) ön rezervasyonları aldı ben onayladım, ardından ödemeleri aldı. Ödemelerde bir eksiklik var diye Mustafa Bulut u aradığımda, uzatmalı olan rezervasyonlardan biri için ötele görüştüğünü ama sorun olmayacağını iletti. 7 temmuzda ötele girene dek defalarca kez müşteri hizmetler ile görüştük, önerilerimiz paramı iade etmeleri, başka otel bulmaları yada tanımızda devam eden ailenin yanında bize yer açmaları oldu. Hiçbiri çözüm olmadı. 7 temmız ötele girdiğimiz gün öğrendik ki 9-12 temmuz arası uzatılan konaklama anne ve çocuk Çifçi, tatiş sepeti tarafından parası kredi kartımdan çekilmesine rağmen tatil uzatılmamış, otel böyle bir kayıt bizde Yok, tatil sepeti bunu kendi kendine yapmış dedi. Kısaca ödemesi alınan kısım için de bize oda yokmuş. Yine defalarca tatil sepeti ve buradaki görevliler ile gerek telefon gerekse yüz yüze konuşmalardan sonuç alamadık. Paramızı iade istiyoruz yok, 9-12 arası bize yeni otel bulun diyoruz ona da sonuç yok. Üstüne tatil sepetinde her seferinde başka insanlar telefonu açıyor ki hepsine durumu tek tek izah ediyoruz. Bu tam bir rezillik. Şuan Tatil deyim millet, ama işkence de gibiyim. Artık ricalar yerine arayın çözüm diyorum, birileri duyuyor ise arasın ve çözsün 0532 555****. Tatil sepeti bunu çözmez ise heryere şikayet edeceğim, ve Söke söke sizlerden haklarımı alacağım. Not : arayın ve çözün.
  iPhone’umdan gönderildi

  • HALUK ING
   13:54h, 08 Temmuz 2018 Cevapla

   Nurgül Hnm. Sanırım mesajı olduğu gibi bana da aktarmışsınız. Telefon numaranızı gizleyerek olduğu gibi yayınladım. Geçmiş olsun diyorum.

Ne düşündüğünü bizimle paylaş