TrivaGo Home!

Trivago evet o reklam! “Otel mi arıyorsunuz?” bu soruyu duymayanınız kaldı mı bilemiyorum ama, duyanlar olarak bir araya gelirsek dünya herhangi bir ülkenin iktidarını ele geçirip yönetebileceğimizi söyleyebilirim. Herhalde en iddialı giriş cümlesi böyle olurdu 🙂

Özellikle youtube üzerinde bir video seyretmeye niyetlendiğimiz anda karşımızda “zonk” diye çıkan ve afedersiniz ama “seve seve izleyeceksiniz” türden geliştirilmiş bir reklam modeliyle bizi 6 saniye boyunca taciz eden reklamdan bahsediyorum. “-Otel mi? +Trivago” dedikten sonra hiç olmadık bir anda tekrar karşımızda bulduğumuz, illallah dedirtten, küfür ettiren, çıldırtan bir hal almış durumda. Hakediyor bence!

Trivago

Trivago Şirketi ve Reklam Ajansı

Öncelikle reklam ajansını ele almamız gerekiyor. Biraz araştırma yaptığımda şirketin tüm dünya üzerinde reklam konseptinin aynı olduğunu gördüm. Yani dünyanın bir ucunda bizimle aynı küfür dizelerini sıralayan insanların olduğunu bilmek güzel gerçekten. İnsanın tanışma isteği doğuyor 🙂

Toplam reklam maliyetinin yaklaşık 100-250 TL arasında olduğunu söyleyebilirim. Bu tarz reklam çalışmaları online olarak ajanslar yada freelancer çalışanlar tarafından hazırlanabiliyor ve yaklaşık olarak kelimesinin maliyeti 10 TL’den başlıyor. Çok küçük bütçelerle hazırlanmış reklam olduğunu söyleyebilirim. Şirket hangi ajansla çalışıyorsa, hem şirketin hem de ajansın vizyonsuz olduğunu söyleyebilirim.

Belki de çok kaliteli hizmet veriyor olabilir ama insanları bıktırmanın, usandırmanın, yoğun bir reklam baskısı altında tutmanın hiçbir anlamı yoktur ve kazancı. Ayrıca insanlar genel olarak yaz ve kış aylarında tatil yaptıklarını yani geçiş dönemlerinde ilkbahar ve kış aylarında daha çok ikamet ettikleri yerlerde zaman geçirdiklerini söyleyebilirim. Bu dönemlerde uygulanan reklam baskısını anlamış değilim. Yada şöyle düşünüyor olabilirsiniz. “-İyi ya bu dönemler tatile hazırlık dönemi, karar verme aşamasında en etkili dönemler” diyebilirsiniz. Buna karşılık da ilk formülün geçerliliğini yitirdiğini söyleyebilirim.

Trivago

Kısacası; Trivago Şirketi, çalıştığı reklam ajansından yada kendi reklam departmanından; kullanıcı geri bildirimleri, raporlamaları talep etmiyor mu? Şirket, bu raporlamaları incelemiyor mu? insanların şirket yada reklam hakkındaki düşünceleri hiç mi önemsenmiyor? Bu kadar haykırışı, serzenişi yada küfrü haketmek hoşlarına mı gidiyor? Hiç mi yaratıcı bir reklam fikriniz yok?

Trivago Reklamındaki Adam Kim?

Bu reklamın şirket, ajans etkisi dışında reklamda oynayan yani marka yüzü olan insanın da işinin çok zor olduğunu söyleyebilirim. Tıpkı Cem Yılmaz’ın reklam filmlerinde oynayıp, reklamın önüne geçmesi gibi. Bu yüzden Cem Yılmaz bir reklam filminde oynuyorsa ajansın işi gerçekten zor. Nitekim Cem Yılmaz’ın mı yoksa ürünün reklamının mı yapıldığı ayrıştırılamıyor.

Trivago reklamında oynayan Ali Ersan Duru‘nun işi bundan sonra biraz daha zor. Artık üzerine yapışmış, hatta kötü yönde yapışmış bir Trivago etiketi, yaftası yada marka bilinirliği var. Bir sonraki reklam işinin kolay olmayacağını söyleyebilirim. Nitekim birlikte çalışacağı şirketlerin Trivago hakkında çıkan yorumları okuyacağını ve kullanıcının gerek reklam, gerekse reklam yüzünü nasıl karaladığını görecektir.

“Reklamın iyisi yada kötüsü olmaz” diyenler çıkacaktır aranızda. “Bak, nasıl da sana yazı yazdırıyor reklam” diyenleriniz de olacaktır. Ama reklamın iyisi, ürün, marka, şirkete getirisi vardır, kullanıcı sadakati oluşturur, sahiplenmeyi sağlar. Yani iyi bir ürün, iyi bir reklam ile birleşince kullanıcılar bu ürünün elçisi gibi sizi her yerde temsil eder ve tavsiye eder. Tıpkı benim Booking.Com‘u tavsiye ettiğim gibi. Tüm otel ihtiyaçlarımı Booking.Com‘dan karşıladığım gibi.

Trivago Reklam Yorumları

Elbette karar her zaman size aittir. Trivago hakkında paylaşılan birkaç içeriği de sizinle paylaşmak istiyorum. Eminim sizler de hak vereceksiniz.

Trivago

Trivago

Trivago

Trivago

Trivago

TrivagoTrivago

 

2 Yorum
  • serkan
    18:13h, 16 Eylül 2017 Cevapla

    trivago hakkında söyledikleriniz hakkında aynı fikirde olanlarla bir cumhuriyet kurulabilir.

Ne düşündüğünü bizimle paylaş