Tüm Zamanların En İyi 10 Filmi

Öncelikle kısaca en iyi filmlerin nasıl ve ne şekilde belirlendiğini izah etmek istiyorum. Kısa adı IMDb ( The Internet Movie Database) olan ve tüm dünyada; sinema, televizyon filmleri, film yıldızları ve diziler hakkında bilgiler barındıran çevrimiçi bir veritabanıdır. Amazon tarafından 1998 yılında satın alınan IMDb ‘de tüm oylamalar kullanıcılar tarafından yapılmaktadır. Her film için farklı sayıda kullanıcı oylaması gerçekleşebiliyor. Yani tüm bu sıralamalar eşit kullanıcı sayıları üzerinden gerçekleşmiyor. Yani IMDb puanı düşük olup beğenebileceğiniz filmlerin de olabileceğini gözardı etmeyin. Siz de siteye üye olup dilediğiniz film hakkında düşüncelerinizi belirten oylamalara katılabilirsiniz.

Milyonlarca kullanıcı tarafından oylanarak elde edilen sonuçlar ile derlediğim en iyi 10 film içerisinde tanıdık olanlara rastlayabilirsiniz. Eğer henüz herhangi birini izlemediyseniz size hitap eden konusu, oyuncusu yada yönetmeni olan mutlaka bir film vardır. Film sonunda ise bu puanlamaların hakikati yansıttığına siz de onay vereceksinizdir.

#1 Esaretin Bedeli – IMDb : 9,3

1994 yapımı olan filmin orjinal adı “The Shawshank Redemption”dır. Dram konulu filmin yönetmenliğini Frank Darabont yaparken, senaryosunu Stephen King tarafından yazılmıştır. Başrollerinde; Tim Robbins, Morgan Freeman, Bob Gunton yer alam film 144 dakika (2:24 st) sürmektedir. (Film ile ilgili detaylı yorumumu buraya tıklayarak okuyabilirsiniz)

#2 Baba – IMDb : 9,2

1972 yapımı olan filmin orjinal adı “The Godfather”dır. Dram konulu filmin yönetmen koltuğuna Francis Ford Coppola oturmuştur. Mario Puzo ve Francis Ford Coppola’nın senaryosunu yazdığı filmin başrollerinde; Marlon Brando, Al Pacino, James Caan yer almaktadır. Filmin süresi ise 175 dakika (2:55 st)’dır.

#3 Baba – 2 – IMDb : 9,0

İlk yapımdan iki yıl sonra yani 1974 yılında gösterime giren filmin “The Godfather : Part II” olarak listede üçüncü sıraya yerleşmiştir. Francis Ford Coppola’nın yönettiği ve senaryosunu Mario Puzo ile yazdığı filmin başrollerinde bu kez Al Pacino ile birlikte Robert De Niro, Robert Duvalla yer almaktadır. Filmin süresi ise 202 dakika (3:22 st)’dır.

#4 Kara Şövalye – IMDb : 8,9

Aksiyon ve Dram konulu olan film 2008 yılında gösterime girmiştir. Christopher Nolan tarafından yönetilen filmin senaryosu Jonathan Nolan ve Christopher Nolan tarafından yazılmıştır. Christian Bale, Heath Ledger, Aaron Eckhart’ın başrollerini paylaştığı film 152 dakika (2:32 st) sürmektedir. Filmin orjinal ismi ise The Dark Knight’dır.

#5 12 Öfkeli Adam – IMDb : 8,9

“12 Angry Men” adıyla 1957 yılında gösterime giren Dram konulu filmin başrollerinde; Henry Fonda, Lee J. Cobb, Martin Balsam yer almaktadır. Yönetmenliğini Sidney Lumet’ın yaptığı filmin senaryosunu ise Reginald Rose tarafından yazılmıştır. Film 156 dakika (1:36 st) sürmektedir.

#6 Schindler’in Listesi – IMDb : 8,9

Biyografi, Tarih, Dram konulu olan film 1993 yılında gösterime girmiş olup, orjinal adı ise “Schindler’s List“dir. Steven Spielberg’in yönetmenliğini yaptığı filmin senaryosunu Thomas Keneally ve Steven Zaillian’a aittir. Başrollerinde; Liam Neeson, Ralph Fiennes, Ben Kingsley yer almaktadır. 195 dakika (3:15 st) sürmektedir. (Film ile ilgili yorumumu buraya tıklayarak okuyabilirsiniz)

#7 Ucuz Roman – IMDb : 8,9

Pulp Fiction adıyla 1994 yılında gösterime giren Dram konulu film 154 dakika (1:34 st) sürmektedir. Quentin Tarantino tarafından yönetilen ve senaryosu Roger Avary ile yazılan filmin başrollerinde ise John Travolta, Uma Thurman, Samuel L. Jackson yer almaktadır.

#8 Yüzüklerin Efendisi : Kralın Dönüşü – IMDb : 8,9

Macera ve Dram konulu olan Yüzüklerin Efendisi – Kralın Dönüşü filmi 2003 yılında gösterime girmiştir. Orjinal adı “The Lord of the Rings: The Return of the King” olan film 201 dakika (3:21 st) sürmektedir. Peter Jackson yönetmenliğini yaptığı J.R.R. Tolkien ve Fran Walsh tarafından senaryosu hazırlanan filmin başrollerinde; Elijah Wood, Viggo Mortensen ve Ian McKellen yer almaktadır.

#9 İyi, Kötü ve Çirkin – IMDb : 8,9

Sergio Leone’nin yönettiği ve Luciano Vincenzoni ile senaryosu yazdığı filmin 1966 yılında gösterime girmiştir. Kovboy filmi olan İyi, Kötü ve Çirkin filminin başrollerinde; Clint Eastwood, Eli Wallach ve Lee Van Cleef yer almaktadır. Orjinal adı “Il buono, il brutto, il cattivo” olan film; 161 dakika (2:41 st) sürmektedir.

#10 Dövüş Kulübü – IMDb : 8,8

Fight CluB adıyla 1999 yılında gösterime giren film Dram konuludur. David Fincher tarafından yönetilen filmin senaryosu Chuck Palahniuk ve Jim Uhls’a aittir. Başrollerinde; Brad Pitt, Edward Norton ve Meat Loaf’ın yer aldığı film 139 dakika (2:19 st) sürmektedir.

Yorum yok

Ne düşündüğünü bizimle paylaş