URL (Link) Kısaltma ve QR Code Oluşturma

Sosyal medyanın ilerlemesi ile özellikle twitter gibi mecralarda karakter uzunluğu sorunu olması gibi nedenlerden dolayı link kısaltma servisleri ihtiyacı doğmuştur. Sadece karakter sorunu değil, uzun URL (Link) adreslerinden kurtulmanın en kısa ve sağlıklı yolu olarak da karşımıza çıkıyor.

Burada özellikle Google’ın ücretsiz sunduğu URL (link) kısaltma servisi olan https://goo.gl/ ‘dan bahsedeceğim. Sürekli kullandığım bir servis olması ve Google tarafından destekleniyor olması güven konusunda şüpheye yer bırakmıyor. Ayrıca bu servisin en önemli özelliklerinden bir diğeri ise Analytics özelliklerinin mevcut olması. Yani paylaştığınız URL’ye nereden, kaç sefer tıklandığını da istatistiki olarak görebiliyorsunuz. Ayrıca QR Code formatında resim olarak paylaşma imkanı sunmaktadır.

Google URL Shortener Link Kısaltma Servisi

Öncelikle bu servisi kullanmak, tüm analytics verileri ulaşmak için bir Google hesabınızın olması yeterlidir. Google’da oturum açtıktan sonra https://goo.gl/ adresine giriş yaptıktan sonra aşağıdaki sayfa ile karşılaşacaksınız.

Google URL Shortener Link Kısaltma Servisi

Kısaltmak istediğiniz URL (Link) adresini “Your original URL here” yazılı yere yapıştırdıktan sonra “SHORTEN URL” butonuna tıklamanız yeterli olacak ve aşağıdaki ekran ile karşılaşacaksınız.

 

Google URL Shortener Link Kısaltma Servisi

Ok işareti ile gösterilen simgeye tıkladığınızda, kısalttığınız adresi bilgisayarın cache’ine kopyalanacaktır. Dilediğiniz yere yapıştırarak kısaltılan adresi kullanabilirsiniz.

“Original URL” yazan sütunda hangi adresi kısalttığınız, “Created” sütununda ne kadar süre önce adresin kısaltıldığı, “Short URL” sütununda kısaltılmış URL adresi (Her bir adresi, bir kez kısaltmanız yeterlidir. Sürekli kısaltmaya gerek yok, ihtiyacınız halinde “Short URL” sütunundaki adresin hemen yanında çıkan kopyala simgesi ile tekrar tekrar kullanabilirsiniz.) En sağdaki “All Clicks” sütununda ise, kısaltılmış URL (Link) adresinin kaç kez tıklandığını görebilirsiniz.

Google URL Shortener Link Kısaltma Servisi

Kısalttığınız herhangi bir adresin üzerine geldiğinizde en sağ tarafta çıkan daire içindeki “Üç Noktaya” tıklayınca “Analytics Data” “QR Code” ve “Hide URL” başlıkları çıkıyor.

“Analytics Data” başlığına tıkladığınızda, URL (Link)’in detaylarına ulaşabiliyorsunuz. Burada URL’nin tıklandığı platformlar, kullanılan browser programları, tıklamaların gerçekleştiği ülkeler ve işletim sistemleri detaylarına ulaşabiliyorsunuz. Bu özellik sayesinde hangi platformdan daha fazla kullanıcı aldığınızı, trafik elde ettiğinizi test edebilir, ölçümleyebilirsiniz.

“QR Code” başlığına tıkladığınızda ise kısaltmış olduğunuz URL (Link) adresini size QR Code sonucu olarak sunuyor. QR Code sonucu yazıcı çıktısı yada resim dosyası olarak kullanmanız mümkün. QR Code akıllı telefonlarda okutulduğunda kısaltmış olduğunuz adrese tıklama işlemi görüyor. Son dönemlerde daha çok kitap, gazete, dergilerde karşılaştığımız ve kullanımı kolaylaştıran bir uygulama. “Hide URL” başlığı ise, URL’nin listeden kaldırılmasını sağlıyor. Yalnız unutmamak gerekir ki, kısaltılmış URL’yi silmiyor. Nerelerde paylaşmışsanız aktif halde duruyor olacaktır. Çok tıklamalı, trafikli günler diliyorum 🙂

Yorum yok

Ne düşündüğünü bizimle paylaş