Video İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Beyazıt Öztürk ve Candan Erçetin arasında geçen atışmaları hepimiz hatırlıyoruz. Bu ikili arasında geçen atışmaları anlatan videolar uzun süre sosyal medyada kendine yer buldu. Profesyonelce hazırlanmış, birden fazla video ile bir seri içeren, genç kullanıcıları hedef seçen bir strateji ile yayınlanmış ve yeni bölümlerin yayınlanması Beyaz Show’un yayın zamanına denk getirilip ciddi bir video pazarlama başarısı sağlamıştı.

Bizde son günlerin en popüler pazarlama stratejilerinden biri olan Video İçeriklerin hazırlanışı, hazırlanırken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir, nereden başlamalı gibi sorulara cevabımızı hazırladık.

Video İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılır?

  • Öncelikle bir yol haritası çıkarılmalı, yani strateji oluşturmak gerekiyor. Çünkü kullanıcıları belirli bir noktadan alıp, istediğiniz bir noktaya kanalize etmemiz adına uzun dönemli bir stratejiye ihtiyacımız var. Bir video ile değil, birbirini takip eden, birbiriyle bağlantılı birden fazla video ile içeriğimizi başarılı bir şekilde pazarlayacağız.
  • Belirlemiş olduğumuz stratejiye uygun, başarımızı maksimize edecek optimum zaman dilimi ve bütçeyi belirlememiz gerek.
  • Hedef kitlemizin kimler olduğu, bu kişilerin ilgi alanlarını iyice analiz etmemiz gerekir. Ürün yada hizmetlerimizde neyi seviyor yada ilk defa sunum yapacaksak sevebilecekleri noktalarınızı belirlememiz gerekiyor. Neden ürün yada hizmetlerimizle ilgili video izlemeleri gerektiğini göz önünde bulundurmamız gerekir.
  • Yaratıcı ve orjinal içerik oluşturmamız gerektiğinin altını çize çize belirtelim.
  • Video içeriğinin; kayıt, ses kalitesi, izlenme gibi özelliklerinin tüm cihazlara uyumlu ve maksimum kalitede olmasına mutlaka dikkat edelim.
  • Sonuçları iyice analiz edin ve geri bildirimleri iyi değerlendirin, rakamları iyi okuyun. Sonuç tatminkar değilse, kampanyayı hızlıca değerlendirip mümkün değişiklikleri ivedilikle gerçekleştirin. Yaratıcı ve esnek olun. A ve B planlarınızı oluşturun.
  • Video’da doğru müzik, ses tonu, vermek istediğiniz mesajın net olması, video süresinin optimum süre olduğuna dikkat edin.
  • Harika işler, mükemmel pazarlama sonuçları kullanıcılar tarafından hızlı sonuç veren, benimsenen ve yüksek izlenme rakamlarına ulaşan videolardır. Rakamlar yaptığınız işin kalitesini ortaya serecektir.
Yorum yok

Ne düşündüğünü bizimle paylaş