Yapay Oyun – Enigma

2014 Amerikan yapımı olan Yapay Oyun – Enigma filminin orjinal adı The Imitation Game olarak bilinmektedir. Başrollerinde Benedict Cumberbatch ve Keira Knightley yer almaktadır. Filmin yönetmeni ise Morten Tyldum’dur. Film 20 Şubat 2015 itibariyle Türkiye’de Enigma adıyda gösterime girmiştir. 114 dakika (1:54 st) süren filmin IMDB puanı ise 8.1’dir.

Yapay Oyun – Enigma Film Konusu

Film, II. Dünya Savaşı sırasında Nazi‘lerin yönetiminde olan Almanya’nın dünyayı kasıp kavurduğu dönemlerde yaşanmış gerçek bir hikayeyi konu almaktadır. Bugün kullandığımız bilgisayar temelinin de bu şekilde ortaya çıktığı filmde belirtilmektedir.

Alan Turing (Benedict Cumberbatch) üst düzey bir matematikçi profesörü olduğundan hükümet yetkilileri tarafından özel bir görev için çağrılır. Kendinden emin tavırları ve sonuç odaklı düşüncesi bazen kendisine büyük zorluklar çıkartır. 

Alan Turing’e verilen görev II. Dünya savaşı esnasında Almanlar’ın kullandığı kriptolama cihazı olan enigma şifrelerinin kırılmasıydı. Yalnız Alan Turing bunu tek başına yapmak istese de yetkililer bir grup üst düzey matematikçi ile bunu gerçekleştirmesini istemektedirler.

Bir başına bir köşede, kendi başına çalışmayı tercih eden Alan Turing, diğer yandan ekip halinde çalışan matematikçiler bir türlü kriptolanmış şifreleri çözmede yol katedemiyorlardır. Matematikçiler Alan Turing’i suçlayarak ekibe yardımcı olmadığı belirtirken, Alan Turing ise saniyede trilyonlarca işlemi en kısa sürede çözecek cihaz üzerine çalışıyordu.

Hükümete mektup yazarak ekibin yönetimini eline alan Turing, ilk işi olarak 2 matematikçiyi ekipten kovup yerine yeni matematikçiler alacaktı. Burada sıradışı bir yöntem izleyip, bir bulmaca ilanı ile şehirdeki herkese ulaşıp en yeteneklisi olan Joan Clarke (Keira Knightley) ile çalışmaya başlayacaklardır. (Bir süre sonra aralarında aşk ilişkisi de yaşanıyor)

Bu süre zarfından Alan Turing’in casus, ajan olduğu söylemleri çıkmaktadır. Alan Turing ise cihaz projesini tamamlamış, çok yüksek meblağlarda olan ve adına Christopher verdiği makineyi kurmuştur. Fakat makine bir türlü istenilen sonucu vermemektedir.

Farklı anlardaki sihirli kelimeleri yakalayıp beyninde hızlı işlemler yapan Alan Turing gerçek bir matematik dehası olarak verdiği tüm emeklerin karşılığını almaya başlamaktadır.

Film ilk bakışta “Akıl Oyunları” gibi bulmaca çözmeye benzeyen yapısı gibi görünse de farklı bir boyutta gerçek bir dehayı ve II.Dünya savaşının sonucunu değiştiren bir olayı anlatmaktadır. Oldukça keyif aldığım yaklaşık iki saatlik sürenin çok hızlı ve akıcı geçtiğini söyleyebilirim. Şimdiden keyifli seyirler diliyorum 🙂

Yapay Oyun – Enigma Film Fragmanı

Yorum yok

Ne düşündüğünü bizimle paylaş