Der Hauptmann – Yüzbaşı

Yüzbaşı – Der Hauptmann filmi 15 mart 2018’de Almanya’da gösterime girmiştir. Dram, Tarih ve Savaş konulu olan film 118 dakika (1:58st) sürerken, başrollerinde Max Hubacher, Milan Peschel ve Frederick Lau yer almaktadır. Senarist ve yönetmenliğini Robert Schwentke’nin yaptığı filmin IMDB puanı ise 7.4’tür.

Yüzbaşı – Der Hauptmann Film Konusu

Film ikinci dünya savaşı sonlarında geçerken, Herold adlı bir Nazi askerinin kaçarken yolda gördüğü yüzbaşı kıyafetini bulmasıyla başlıyor. Kıyafeti giyerek birden bire değişen Herold, tıpkı bir Nazi Yüzbaşı subayı gibi üniformayı benimsiyor. Yolda karşılaştığı Freytag adlı er asker ile yola devam eden Herold bir toplama kampına gidip kendisinin Hitler‘in emrinde ve direk Hitler’e bağlı olduğunu bildirerek kamp yönetiminin başına geçiyor.

Kampta bir anda en yüksek rütbeye yerleşen Herold, orada yer alan suçluları hızlı bir şekilde infaz etmeye başlıyor. Gerçek bir nazi subayı gibi davranan Herold hiçbir şekilde açık vermemektedir. Dönemin yönetim şeklini, bağlantılarını ve bir nazi subayının davranış modellerini birebir gerçekleştiren Herold’un karşısında hiç kimse duramamaktadır. Kaçarken yolda gördüğü üniformayı giyerek bambaşka bir dönüşüm yaşan Herold, kamptaki suçluları büyük oranda kurallara ve kanunlara aykırı bir şekilde infaz etmiştir.

İngilizler’in kampı bombalamasının ardından hayatta kalan askerle yoluna devam eden Herold, küçük bir kasabaya girerek burada tekrar yönetimini kurmayı başarmıştır. Askeri inzibatların baskını sonucu yakalanan Herold ve silah arkadaşları Nazi yargısının karşısına çıkarılır. Fakat hakim ve heyet her ne kadar Herold’a idam kararı vermek durumunda olsalar bile, Herold’un duruşu, konuşması bu suçlardan beraat etmesini sağlamıştır.

Yüzbaşı – Der Hauptmann Film Yorumu

Yüzbaşı – Der Hauptman filminin sonlarına doğru geldiğimde film bir bütün olarak her ne kadar dram konulu olsa da aslında komedi olabilecek bir kategoriye de girebileceğini düşünüyordum. Film içerisinde bir nebze tereddüt ederken, toplamda gerçekten anlamsız bir film gibi düşünmeye başlamıştım. Ta ki filmin sonunda yer alan mesajlara kadar.

Yüzbaşı Herold yani Max Hubacher gerçekten çok iyi bir iş çıkarmış. İzlediğim Nazi filmlerini göz önünde bulundurduğumda duruşuyla, oyunculuğuyla gerçekten rolünün hakkını vermiş. Bir üniforma ancak Nazi Almanya’sında bir insanı bu denli değiştirebilir, bir canavara dönüştürebilirdi. Nedendir bilinmez ama bir asker kaçarken, bir yüzbaşı rütbesiyle neden geri dönüp savaşına sıkı sıkı sarılır?

Kısmen komik, saçma bulduğum anlar olsa da, yukarıda belirttiğim gibi filmin sonundaki mesajlar gerçekten konunun bende derinleşmesine, dip yapmasına sebep oldu. Çünkü film İkinci Dünya Savaşı döneminde geçen gerçek bir hikayeyi konu almıştı. Er Willi Herold adlı kişi 14 Kasım 1946’da işlendiği savaş suçlarından dolayı İngiliz Ordusu tarafından idam edilmiş ve öldüğünde 21 yaşındaymış. Filmi izlerken 21 yaşındaki bir subayı izliyor gibi düşünmeniz filme bakış açınızı büyük ölçüde değiştirecektir.

Film ile ilgili yorumlarınızı paylaşmayı unutmayın. Keyifli seyirler diliyorum.

Yüzbaşı – Der Hauptmann Film Oyuncuları

Max Hubacher, Milan Peschel, Frederick Lau, Bernd Hölscher, Waldemar Kobus, Alexander Fehling, Samuel Finzi, Wolfram Koch, Eugenie Anselin, Hendrik Arnst, Haymon Maria Buttinger, Blerim Destani, Miroslaw Dusza, Marko Dyrlich, Rike Eckermann.

Yorum yok

Ne düşündüğünü bizimle paylaş